18 zarzutów dla szefa gangu pseudokibiców z Zabrza

18 zarzutów dotyczących m.in. kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, handlu narkotykami, wymuszeń rozbójniczych i pobić, usłyszał szef przestępczego gangu z Zabrza Łukasz Cz. Członkowie grupy rekrutowali się ze środowiska stadionowych chuliganów.

Prokuratura Krajowa podała dziś szczegóły dotyczące działania gangu.

– Grupa działała co najmniej od 17 lutego 2015 r. do 13 listopada 2017 r. na terenie Śląska, a w szczególności Zabrza. W jej skład wchodzili pseudokibice z bojówki Górnika Zabrze, tak zwanej Torcidy. Na czele tej grupy stał podejrzany Łukasz Cz. – oznajmiła Prokuratura Krajowa.

Wcześniej o rozbiciu narkotykowego gangu z Zabrza poinformowało Centralne Biuro Śledcze Policji. Zatrzymanym 10 osobom przedstawiono w sumie blisko 70 zarzutów dotyczących hurtowego obrotu narkotykami oraz licznych przestępstw, m.in. przeciwko życiu i zdrowiu. U podejrzanych znaleziono znaczne ilości narkotyków – amfetaminę, kokainę i marihuanę, a także maczety, kastety, pałki teleskopowe, kominiarki w barwach zabrzańskiego Górnika i pistolet hukowy.

Przestępczy gang rozpracowali policjanci z zarządu CBŚP w Katowicach, którzy ustalili, że na Śląsku, głównie w Zabrzu, działa zorganizowana grupa zajmująca się obrotem narkotykami, której członkowie są ściśle powiązani ze środowiskiem pseudokibiców. Grupa była hermetyczna. W minionym tygodniu wytypowane osoby zostały zatrzymane i doprowadzone do gliwickiej prokuratury, gdzie przedstawiono im zarzuty.

Siedmiu osobom ogłoszono zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Zatrzymani podejrzani są także o popełnienie przestępstw pobić, kierowania gróźb karalnych, zmuszania przemocą do zwrotu wierzytelności oraz wpływania na świadków w toku prowadzonych postępowań karnych. Jednej osobie ogłoszono zarzut udzielania środków odurzających i substancji psychotropowych – podała prokuratura.

Na wniosek prokuratury sąd aresztował na trzy miesiące ośmiu podejrzanych, wobec dwóch innych osób zastosowano środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym. Większości podejrzanym grozi nawet 15 lat więzienia.

Równolegle toczy się śledztwo dotyczące przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy Komisariatu V Policji w Zabrzu. Chodzi o dwoje policjantów z tego komisariatu – Tamarę C.K., która była zastępcą komendanta tej jednostki, oraz jej podwładnego Łukasza Ch. Według lokalnej prasy, w maju policjanci mieli utrudniać śledztwo w sprawie pobicia, co skutkowało dwukrotnym zwolnieniem podejrzanego o to mężczyzny związanego ze środowiskiem pseudokibiców Górnika Zabrze.

Policjanci zostali zatrzymani w sierpniu przez Biuro Spraw Wewnętrznych. Kilka tygodni temu próbowali popełnić samobójstwo, gdy sąd zdecydował, że mają zostać aresztowani. Na początku października gliwicki sąd, który rozpoznawał zażalenia obrony na stosowanie tego środka zapobiegawczego, zdecydował, że policjanci pozostaną w areszcie.

Gliwicka prokuratura zarzuca podejrzanym policjantom m.in. przekroczenie uprawnień i niedopełnienie obowiązków. Jak podawali wcześniej śledczy, prowadzone przez gliwicką prokuraturę postępowanie dotyczy nieprawidłowości, jakie zostały ujawnione w sprawach prowadzonych w Komisariacie V Policji w Zabrzu, a zwłaszcza doprowadzenia do bezpodstawnego dwukrotnego zwolnienia sprawcy przestępstwa.

Funkcjonariuszom przedstawiono zarzuty z  Kodeksu karnego art. 231 przekroczenie uprawnień i niedopełnienie obowiązków oraz art. 271 poświadczenie nieprawdy w dokumentach, 224 wywieranie wpływu na czynności urzędowe organu administracji i 239 kk utrudnianie postępowania karnego.

RIRM/PAP/TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl