18 konferencja klimatyczna ONZ w Katarze

W Dausze w Katarze rozpoczęła się 18. konferencja klimatyczna ONZ. Bierze w niej udział 190 krajów. To kolejny ONZ-owski szczyt w sprawie zmian klimatu.

Celem konferencji jest przygotowanie do nowego porozumienia klimatycznego i ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.

4 grudnia do negocjatorów w  Dausze dołączy ponad 100 ministrów. Rozmowy, w których  uczestniczy około 17 tys. osób, mają trwać do 7 grudnia.

W pakiecie negocjacyjnym są takie zagadnienia, jak przedłużenie obowiązywania wygasającego w tym roku protokołu z Kioto, oraz wywołujące spory w UE przeniesienie na następny okres obowiązywania tego protokołu przyznanych jednostek emisji CO2 – informuje prof. Jan Szyszko, były minister ochrony środowiska.

– Trwa dyskusja, czy te zobowiązania, które są przewidziane w latach 2008 – 2012, wynikające z podpisanego porozumienia z protokołu Kioto, mają obowiązywać w dalszym okresie, po roku 2012. Temu będzie poświęcona 18 konferencja w Katarze. Będzie trwała dyskusja na temat tego, w jaki sposób dalej kontynuować redukcję emisji gazów cieplarnianych w układzie państw rozwiniętych i rozwijających się – powiedział prof. Jan Szyszko.

Pierwszy okres obowiązywania tzw. Protokołu z Kioto – czyli globalnego traktatu o zmniejszeniu emisji gazów cieplarnianych, wygasa w tym roku. Według  ostatniego raportu ONZ koncentracja gazów cieplarnianych, takich jak dwutlenek węgla, skoczyła o 20 proc. od 2000 roku. Polska wywiązała się ze swoich zobowiązań, za co powinna otrzymać konkretne środki finansowe.

– Zgodnie z konwencją klimatyczną i porozumieniem w Kioto państwa wysoko rozwinięte miały dokonać redukcji emisji gazów cieplarnianych do atmosfery, na takim poziomie, aby nie zmieniać systemu klimatycznego.  Miała zapewni to stabilizacja emisji  gazów cieplarnianych do atmosfery w latach 2008 – 2012. Tej redukcji miały dokonać państwa wysoko rozwinięte. Państwa rozwijające się miały możliwość emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Niestety państwa wysoko rozwinięte, z małym wyjątkiem, nie spełniły swoich zobowiązań. Nie tylko nie dokonały redukcji emisji gazów cieplarnianych, a emisję tą podniosły – dodał prof. Jan Szyszko.  

Podczas konferencji w Kopenhadze trzy lata temu wyznaczono jedynie nowy termin do 2015 roku na przyjęcie nowego dokumentu ws. redukcji emisji CO2.

Negocjacje maja potrwać dwa tygodnie.

 

Wypowiedź prof. Jana Szyszko


Pobierz Pobierz

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl