150 wolontariuszy będzie porządkować polskie cmentarze na Wołyniu

Około 40 polskich cmentarzy na dawnych Kresach Wschodnich – obecnie na Ukrainie – zamierzają uporządkować wolontariusze uczestniczący w projekcie „Wołyń2017. ReGeneracja 2”.

„Tak naprawdę nie jest takie ważne, ile drzew czy krzewów zdołamy wykarczować, ale najważniejsze, aby tam być i dać sygnał zarówno Polakom, jak i Ukraińcom, którzy tam mieszkają, że pamiętamy, że jest tutaj taki cmentarz i że to miejsce trzeba otaczać szacunkiem” – powiedział PAP koordynator projektu Jacek Bury z Fundacji Niepodległości w Lublinie, która – obok OHP – jest głównym organizatorem wyprawy.

Wolontariusze wyruszą z Lublina w środę. Do udziału w wyprawie zgłosiło ponad 150 osób z całej Polski. Na miejscu dołączy do niech grupa młodzieży z Łucka i Lwowa. Uczestnicy wyprawy w okresie dwóch tygodni przeprowadzą prace na 39 kresowych cmentarzach i miejscach pamięci o Polakach na Wołyniu w okolicach Tarnopola, Krzemieńca i Łucka – m.in. w Ostrówkach, Kowlu, Ostrogu, Wiśniowcu, Beresteczku, Kujdańcach, Rożyszczach, Turzysku, Przewałach.

Będą podzieleni na grupy, których liczebność będzie uzależniona od tego, jak dużo pracy wymagać będzie uporządkowanie danego cmentarza.

„Są takie cmentarze, o które od 1945 r. nikt nie dba, zarastają drzewami i krzakami” – zaznaczył Jacek Bury.

Wyprawa na Ukrainę w celu porządkowania cmentarzy na dawnych Kresach Wschodnich organizowana jest już po raz dziesiąty.

„Początkowo było to kilkanaście osób, głównie młodzieży i kilka cmentarzy. Systematycznie się to rozrastało. Teraz uczestników mamy 150 i są w różnym wieku; najmłodszy ma 9 lat, a najstarszy 87 lat” – powiedział Jacek Bury.

Jak dodał, wyprawa ma charakter edukacyjny, ale też integracyjny i survivalowy – uczestniczą w niej uczniowie, studenci, ale też osoby pracujące, emeryci.

„Są tacy, którzy się fascynują historią i tacy, którzy się nią za bardzo nie interesują, ale chcą przeżyć przygodę, spędzić pożytecznie czas, spotkać się z ludźmi, bo okazji do rozmów jest bardzo dużo, także podczas spotkań z mieszkającymi tam Ukraińcami” – powiedział koordynator projektu.

Wyjazd na Ukrainę w celu porządkowania tamtejszych polskich cmentarzy poprzedziły prelekcje dla uczestników, warsztaty filmowo-fotograficzne oraz rajd szlakiem 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK po Lubelszczyźnie. Po zakończeniu wyprawy planowane jest też porządkowanie ukraińskich cmentarzy w Polsce, a także m.in. zbiórka zniczy na cmentarze kresowe oraz wystawa dokumentująca całość zrealizowanych zadań.

Projekt „Wołyń2017. ReGeneracja 2” jest realizowany dzięki finansowemu wsparciu ze środków Senatu RP oraz Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl