fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

15 sierpnia wyruszy XX Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński

W sobotę, 15 sierpnia, z Radzymina wyruszy XX Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński. Towarzyszy mu hasło: „Kocham Polskę – i Ty Ją kochaj”. „Rajd bardzo mocno wpłynie na świadomość historyczną uczestników, na budowanie i pogłębianie naszej tożsamości narodowej” – podkreślała w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja Katarzyna Wróblewska, wiceprezes Stowarzyszenia Międzynarodowy Rajd Katyński.

W tym roku, ze względu na pandemię koronawirusa, trasa XX Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego będzie przebiegała jedynie na terenie Polski. Uczestnicy odwiedzą miejsca związane z polską historią, m.in. na Pomorzu, Podlasiu, Śląsku oraz Podkarpaciu.

– Pojedziemy szlakiem zbrodni komunistycznych i niemieckich. Pojedziemy w miejsca ważne dla historii Polski, w miejsca święte. Pochylimy głowy przy mogiłach poległych, zamordowanych. (…) W tym roku nie możemy pojechać do Huty Pieniackiej na Ukrainie, więc spotkamy się z hutniakami we Wschowie – mówiła Katarzyna Wróblewska.

– Będziemy mieli uroczystości w sanktuarium Cudu Eucharystycznego w Sokółce, gdzie odbędzie się dla nas bardzo ważne wydarzenie – odsłonięcie tablicy poświęconej Wiktorowi Węgrzynowi, komandorowi naszego rajdu. (…) Odwiedzimy ważne miejsca ze względu na eksterminację ludności, poległych Żołnierzy Wyklętych oraz obozy pracy, które były zakładane przez komunistów zaraz po II wojnie światowej – dodała.

Wiceprezes Stowarzyszenia Międzynarodowy Rajd Katyński wyjaśniła, że rajd ma przybliżyć jego uczestnikom historię naszego kraju.

– Warto pokazywać prawdę historyczną; pokazywać, że my, Polacy, mamy wspólne doświadczenia z innymi narodowościami. (…) Myślę, że rajd bardzo mocno wpłynie na świadomość historyczną uczestników, na budowanie i pogłębianie naszej tożsamości narodowej. Możemy poznawać naszą historię w sposób namacalny – podkreślała koordynator rajdu.

XX Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński zakończy się 1 września w Warszawie. Motocykliści przejadą prawie 5 tys. kilometrów.

Więcej informacji na temat wydarzenia można znaleźć [tutaj].

RIRM/radiomaryja.pl

drukuj