fot. PAP

104 rocznica urodzin gen. Elżbiety Zawackiej

Dziś przypada 104. rocznica urodzin gen. Elżbiety Zawackiej, wybitnej Polki, patriotki która zasłużyła się Ojczyźnie podczas II Wojny Światowej, jako legendarna konspiratorka i kurierka Komendy Głównej Armii Krajowej.

Generał Elżbieta Zawacka urodziła się w Toruniu 19 marca 1909 roku. Jest Honorową Obywatelką miasta Torunia. Była wybitnym naukowcem, profesorem UMK. Podczas II Wojny Światowej działała w Armii Krajowej jako kurierka i konspiratorka. Jedna z nielicznych kobiet w historii Polski, która otrzymała stopień generała. Jedyna kobieta wśród Cichociemnych. Była uczestniczką Powstania Warszawskiego. W czasie PRL była więźniem politycznym.

Jej imię noszą: toruńska Fundacja Generał Elżbiety Zawackiej, Biblioteka Pedagogiczna przy ul. Dąbrowskiego oraz trzy toruńskie szkoły: Zespół Szkół Ekonomicznych przy ul. Grunwaldzkiej, Szkoła Podstawowa nr 27 w Kaszczorku i Gimnazjum nr 2 przy ul. Pająkowskiego. Jest też patronką Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych w Zegrzu. Jako legendarna kurierka AK została też upamiętniona wśród głównych bohaterów ekspozycji Muzeum Powstania Warszawskiego. Zgodnie z deklaracją Rady Miasta Torunia Jej imię będzie też nosił powstający nowy most drogowy przez Wisłę.

Udział w tych uroczystościach jest daniem Polsce czegoś od siebie – twierdzi prof. Wojciech Polak z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

– Jest to forma okazania wdzięczności Pani Generał i także forma pokazania młodemu pokoleniu, że była to osoba, którą warto naśladować. Polska zawsze wymagała ofiar i poświęcenia. Dzisiaj może nie tak wielkiego poświęcenia jak wtedy, ale z drugiej strony powinniśmy być zawsze gotowi, żeby coś Polsce oddawać. Myślę, że udział w takich uroczystościach powinien być dla nas pewną ważną lekcją patriotyzmu –  powiedział prof. Wojciech Polak.

Zdaniem rzecznik prezydenta Torunia to okazja przede wszystkim dla młodych ludzi, którzy będą mogli poznać historię poprzez przybliżenie sylwetki wybitnej mieszkanki Torunia.

– Należ przypominać młodym ludziom sylwetki wybitnych osób, wybitnych Polaków, którzy tworzą naszą historię i zachęcać ich do zgłębiania postaw patriotycznych, bo na pewno zwłaszcza młodym ludziom jest to potrzebne w dzisiejszych czasach, żeby krzewić w nich poczucie patriotyzmu i przynależności do swojej narodowości – powiedziała Aleksandra Iżycka.

Uroczystości z okazji 104. rocznicy urodzin Elżbiety Zawackiej organizują:

Fundacja Generał Elżbiety Zawackiej, Departament Edukacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Wojewódzka Biblioteka Pedagogiczna im. prof. Elżbiety Zawackiej

Program uroczystości:

9.00 – Złożenie kwiatów na grobie śp. gen.bryg. prof. Elżbiety Zawackiej (Cmentarz św. Jerzego, ul. Gałczyńskiego 41 w Toruniu)

10.00-10.15 – Powitanie gości (Sala Wielka Dworu Artusa w Toruniu, Rynek Staromiejski 6)

10.15-10.30 – Prezentacja multimedialna przedstawiająca sylwetkę generał Elżbiety Zawackiej

 

10.30-11.30 – Wręczenie nagród laureatom i dyplomów wyróżnionym w V edycji Wojewódzkiego Konkursu im. gen.bryg. Elżbiety Zawackiej „Oni tworzyli historię”

11.30-12.10 Poczęstunek

12.10-13.10 Spektakl „Elisabeth Watson cichociemna”, występuje: Teresa Stępień-Nowicka.

RIRM

drukuj