100. rocznica powstania 1 Pułku Ułanów Krechowieckich

W tym roku przypada 100. rocznica powstania I Pułku Ułanów Krechowieckich im. płk Bolesława Mościckiego. Z tej okazji tradycyjnie w ostatnią niedzielę lipca w Augustowie odbyły się uroczyste obchody ułańskiego święta.

Ułani Krechowieccy i żołnierze Armii Krajowej to sól tej ziemi. To oni tworzyli jej tożsamość. Pisali historię Augustowszczyzny własnym życiem. Przyświecał im ten sam wspólny etos: „Bóg, Honor i Ojczyzna”. Ci ludzie, to symbol bohaterstwa – zwraca uwagę Waldemar Wilczewski z Instytutu Pamięci Narodowej.

 – Symbol oddania walce o niepodległość. Właściwie przez te wszystkie lata, przez ten cały czas, kiedy mówimy o Ułanach Krechowieckich ta tradycja jest kultywowana (…). Zawsze służyli tym samym ideałom – mówi Waldemar Wilczewski.

Wielu żołnierzy I Pułku Ułanów Krechowieckich zasiliło w czasie II wojny światowej, i po niej, niepodległościowe podziemie, walcząc z okupantami w szeregach Armii Krajowej, a następnie Armii Krajowej Obywateli i Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Uroczystości to wyraz hołdu, szacunku i uznania złożonego najlepszym synom Rzeczypospolitej – podkreślał Maciej Jankowski, wiceminister obrony narodowej.

– Honor i wierność Ojczyźnie była dla nich najwyższym prawem i dlatego będziemy o niej zawsze pamiętać. Jest ona również pięknym symbolem więzi wojska i Augustowa – miasta z którym Ułani Krechowieccy związali się przez 20 lat okresu II RP – tłumaczy Maciej Jankowski.

Starosta Augustowa zapewnił mieszkańców, że tradycje Krechowieckie nigdy nie zginą.

– Wszystkie te wartości, które zostały zapisane w słowach: „Bóg, Honor i Ojczyzna” będą kultywowane na chwałę naszej Ojczyzny i I Pułku Ułanów Krechowieckich – powiedział w przemówieniu Jarosław Szlaszyński.

Uroczystościom towarzyszyła rewia kawaleryjska oraz występy grup rekonstrukcyjnych.

RIRM

drukuj