Wspólne działanie jest świadectwem
Ks. bp Tadeusz Pikus, przewodniczący Rady KEP ds. Ekumenizmu:
Niewątpliwie ruch ekumeniczny, który ma już swoją historię, motywowany jest wolą Chrystusa, który modli się: „Aby byli jedno”. Właśnie takie wspólne działanie chrześcijan jest świadectwem – dla jeszcze niewierzących, już wierzących i już niewierzących – poczucia więzów wiary oraz wzajemnego szacunku. Mimo że jeszcze nie ma pełnej jedności, to sam fakt, że jako uczniowie Chrystusa podejmujemy razem niektóre inicjatywy dotyczące np. pokoju, promocji życia, rodziny oraz zachowania i upowszechniania wartości chrześcijańskich, jest bardzo wymownym świadectwem. Do wspólnych działań można zaliczyć troskę o stworzenie, o czym mówi Benedykt XVI w Orędziu na Światowy Dzień Pokoju czy też w swej wieloletniej działalności zaznacza patriarcha Bartłomiej.
Jeśli chodzi o wspólne działanie nie tylko Kościoła katolickiego i prawosławnego, lecz w ogóle wszystkich chrześcijan Europy, to trzeba przypomnieć, że w celu zintensyfikowania współpracy 22 kwietnia 2001 r. w Strasburgu podpisano Kartę Ekumeniczną. Jest to wspólny dokument zarówno Rady Konferencji Biskupów Europy, jak i Konferencji Kościołów Europejskich. W dokumencie tym Kościoły zobowiązują się do wspólnej ewangelizacji, która stanowi pierwszorzędną misję chrześcijan, oraz wyrażają wolę, by wspólnie kształtować Europę, jednać narody i kultury, chronić stworzenie, prowadzić dialog i zacieśniać więzy z wyznawcami innych religii i światopoglądów. Całokształt zobowiązań zawartych w Karcie ma prowadzić do mądrego zarządzania sprawami doczesnymi, by tworzyć coraz lepsze i bardziej godziwe warunki życia na ziemi oraz przyswajać dobra wieczne.
not. MMP
