Wrocław: na Iglicy zawisną dziś flagi Polski i „Solidarności”

W Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej, o godzinie 13:30, na Iglicy we Wrocławiu zostaną zawieszone flagi Polski oraz „Solidarności”. Jest to upamiętnienie wydarzenia z 1982 roku, kiedy to w czasie trwania stanu wojennego kilku studentów Politechniki Wrocławskiej zawiesiło flagę zdelegalizowanego wówczas NSZZ „Solidarność”.

2 maja 1982 roku Marian Krzemiński, wówczas student Politechniki, wraz z kilkoma kolegami, wszedł na wrocławską Iglicę, umieszczając na niej flagę „Solidarności”. W tym samym czasie inny student zawiesił podobny transparent na budynku Hali Ludowej. Komuniści próbowali jak najszybciej usunąć obie flagi, ale tę z Iglicy zdjęli dopiero na drugi dzień w południe.

Zawieszenie flagi „Solidarności” na Iglicy było oznaką poparcia dla związku, który w tym czasie został zdelegalizowany.

Wrocławska iglica to konstrukcja, wzniesiona w 1948 roku. Pierwotnie miała 106 metrów wysokości. Obecnie jej wysokość wynosi 96 metrów. Iglica znajduje się nieopodal Hali Stulecia.

Zawieszenie flag na Iglicy to jeden z elementów obchodów Dnia Flagi we Wrocławiu. O godzinie 15.00 w Hali Stulecia odbędą się koncerty kilku zespołów, które potrwają do godziny 21.00.

iglica Wrocław

Kliknij, aby powiększyć

solidarnosc.wroc.pl/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl