twitter.com/MON_GOV_PL

W całej Polsce trwają pikniki wojskowe

Rozpoczął się nabór do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej w Polsce. Na czym ona polega, ile trwa, kto może do niej przystąpić? Na te pytania odpowiadają dziś żołnierze podczas pikników wojskowych organizowanych w całej Polsce.

https://twitter.com/Zelazna_Dywizja/status/1527959953281097729

Dobrowolną zasadniczą służbę wojskową wprowadziła Ustawa o obronie ojczyzny. Weszła ona w życie 23 kwietnia 2022 roku. Jednym z głównych założeń ustawy jest zwiększenie liczebności sił zbrojnych w Polsce.

– Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa to nowy rodzaj ochotniczej służby wojskowej skierowany do osób, które nie miały jeszcze kontaktu ze służbą wojskową. Jest to wstęp do zawodowej służby wojskowej lub do terytorialnej służby wojskowej – mówi major Robert Nowak z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Poznaniu.

Podstawowe wynagrodzenie żołnierza w ramach dobrowolnej służby wojskowej wynosi 4560 zł. Na czas służby żołnierz ma też zapewnione zakwaterowanie i wyżywienie. Szkolenie składa się z dwóch etapów.

– Pierwszym etapem jest szkolenie podstawowe, które trwa 28 dni – tłumaczy mjr Robert Nowak.

Szkolenie kończy się przysięgą wojskową. Po niej rozpoczyna się 11- miesięczne szkolenie specjalistyczne.

– Jeżeli żołnierz zakończy szkolenie specjalistyczne, ma otwartą drogę do tego, aby zostać żołnierzem zawodowym – dodaje major.

Dziś w trzydziestu dwóch miejscowościach w całej Polsce odbywają się pikniki wojskowe. Chętni mogą przyjrzeć się wojskowej rzeczywistości z bliska, zobaczyć sprzęt i uzbrojenie, jakim dysponują polscy żołnierze. Można ponadto poznać zasady służby, a nawet wypełnić wniosek o powołanie.

– Chętne osoby, które będą chciały wstąpić do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, mogą przyjść, uzyskać pełną informację od naszych rekruterów oraz złożyć wniosek – wyjaśnia ppłk Rafał Wojciechowski, szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Poznaniu.

 

Dokumenty można złożyć w Wojskowych Centrach Rekrutacji. W sumie w Polsce jest 86 takich punktów. Aplikować można też za pośrednictwem strony internetowej: www.wojsko-polskie.pl.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl