Obraz autorstwa Freepik

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

2 kwietnia przypada Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Jego celem jest propagowanie wiedzy nt. autyzmu i budowanie wrażliwości społecznej w tym zakresie.

Autyzm jest zaburzeniem rozwoju związanym z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu nerwowego. Przy odpowiednich metodach terapeutycznych można zmniejszyć jego nasilenie.

Jeszcze niedawno uważano, że autyzm dotyczy głównie chłopców – był diagnozowany u nich niemal cztery razy częściej niż u dziewcząt. Stąd też symbolicznym kolorem autyzmu stał się niebieski.

Magdalena Jurkowska, dyrektor Centrum Rehabilitacji w Trąbkach Wielkich na Pomorzu, wskazała na trzy sfery autyzmu.

– Pierwsza sfera to komunikacja, druga – interakcja społeczna, trzecia dotyczy zachowań stereotypowych, rutynowych i niepożądanych. Jeżeli chodzi o pierwszy element, najczęściej mamy do czynienia z problemem w komunikowaniu się, tzn. nieużywaniu mowy jako narzędzia do komunikacji. W drugiej sferze pierwszym symptomem jest unikanie kontaktu wzrokowego. Dziecko w okresie 18-24 miesiąca życia unika właśnie kontaktu wzrokowego, nie wchodzi w role społeczne. Trzecia sfera to przywiązanie do rutyny, jednostajności, niezmienności otoczenia – wyjaśniła dyrektor Centrum Rehabilitacji.

W kwietniu – miesiącu poświęconemu autyzmowi – organizowane są kampanie, niebieskie marsze, a także wydarzenia integrujące osoby zdrowe i autystyczne. Akcje te mają pokazać wyjątkowość osób ze spektrum autyzmu.

 

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl