fot. PAP/Paweł Supernak

Ostatni moment na złożenie wniosku o dopisanie do rejestru wyborców

Wyborca, który na stałe mieszka w innym miejscu, niż jest zameldowany, może złożyć wniosek o zmianę stałego obwodu głosowania. Lokalne władze mają 5 dni na rozpatrzenie wniosku.

W wyborach samorządowych, w przeciwieństwie do np. wyborów parlamentarnych, nie ma możliwości otrzymania zaświadczenia o prawie głosowania, które pozwoli na głosowanie w dowolnym miejscu.

Jeśli wyborca mieszka stale w innym miejscu, niż jest zameldowany na pobyt stały, może złożyć wniosek o zmianę stałego obwodu głosowania w Centralnym Rejestrze Wyborców. Może to zrobić w urzędzie gminy lub przez stronę gov.pl.

Przepisy nie wskazują terminu, do którego najpóźniej należy złożyć wniosek o ujęcie w stałym obwodzie głosowania. Określają natomiast, że wójt (burmistrz, prezydent miasta) ma 5 dni na rozpatrzenie wniosku.

W dniu wyborów obwodowe komisje wyborcze dopisują do spisu wyborców jedynie tych wyborców, którzy: zostali pominięci w spisie wyborców, jeżeli urząd gminy potwierdzi, że stało się to w wyniku omyłki; zostali skreśleni ze spisu wyborców dla danego obwodu głosowania w związku z wpisaniem do spisu wyborców w szpitalu, domu pomocy społecznej, zakładzie karnym lub areszcie śledczym, jeżeli udokumentują, że opuścili tę placówkę przed dniem wyborów; chcą głosować w obwodzie utworzonym w szpitalu, domu pomocy społecznej, zakładzie karnym lub areszcie śledczym, a przybyli do tej jednostki przed dniem wyborów.

Wyborca, który nie wie, gdzie jest zapisany do spisu wyborców, może sprawdzić swoje dane w Centralnym Rejestrze Wyborców poprzez stronę. 

Znajdzie tam informacje o swoich prawach wyborczych oraz miejscu, okręgu i obwodzie głosowania. Sprawdzi też swoje dane przechowywane w rejestrze.

Wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia w godzinach od 7.00 do 21.00. Tam, gdzie będzie to konieczne, druga tura głosowania odbędzie się 21 kwietnia.

PAP/Nasz Dziennik

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl