Służba chorym służbą życiu

Obecność chrześcijan przy chorych konieczna jest dzisiaj bardziej niż kiedykolwiek – wzywa Ojciec Święty w opublikowanym wczoraj w Watykanie orędziu na przyszłoroczny Światowy Dzień Chorego. Po raz osiemnasty obchodzony on będzie w całym Kościele 11 lutego, we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes. Benedykt XVI w swym przesłaniu podkreśla, że troska o cierpiących jest świadectwem szacunku dla życia ludzkiego.

– W dzisiejszej kulturze potrzeba troskliwej i szerokiej obecności Kościoła wśród chorych, podobnie jak obecności w społeczeństwie, zdolnej, by skutecznie przekazywać wartości ewangeliczne w obronie ludzkiego życia na wszystkich jego etapach – od poczęcia do naturalnej śmierci – jest większa niż kiedykolwiek – podkreślił Benedykt XVI w przesłaniu z 22 listopada br., czyli uroczystości Chrystusa Króla Wszechświata. Jak wyjaśnił Papież, obchodzony co roku Światowy Dzień Chorego ma na celu zwiększenie wśród wspólnoty wierzących świadomości znaczenia posługi duszpasterskiej w szeroko pojętej służbie zdrowia. Jest ona nieodłączną częścią misji Kościoła, ponieważ stanowi kontynuację zbawczej misji Chrystusa, a do posługi chorym na wzór Miłosiernego Samarytanina z ewangelicznej przypowieści powołani są wszyscy wierzący.
Ojciec Święty w szczególny sposób zwrócił się do duszpasterzy ze względu na przeżywany w Kościele Rok Kapłański. Nazwał ich „sługami chorych”, „znakiem i instrumentem współczucia Chrystusa, które musi dosięgnąć wszystkich naznaczonych cierpieniem”. „Proszę was, drodzy księża, byście nie szczędzili wysiłków w niesieniu im opieki i pociechy” – pisze Benedykt XVI. Czas – podkreśla biskup Rzymu – spędzony u boku tych, którzy doświadczają cierpienia, przynosi owoce we wszystkich innych wymiarach duszpasterstwa.
Na zakończenie Papież prosi chorych, by swoje cierpienia i modlitwy ofiarowywali w intencji kapłanów, by zawsze byli wierni swojemu powołaniu i by ich posługa owocowała dla dobra duchowego całego Kościoła.
Przyszłoroczne obchody XVIII Światowego Dnia Chorego zbiegną się z 25. rocznicą powołania w Watykanie struktur dla duszpasterstwa służby zdrowia. Obecnie na czele Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia i Duszpasterstwa Chorych stoi Polak ks. abp Zygmunt Zimowski.


Maria Popielewicz
drukuj