Skarbonki na Wielki Post

„Naszym powołaniem jest miłość” – to hasło tegorocznej Jałmużny Wielkopostnej 2007. Akcja zorganizowana wspólnie przez Caritas Polska, „Eleos” Kościoła Prawosławnego i „Diakonię” Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego ma charakter ekumeniczny. Jej celem jest zebranie środków na leczenie i rehabilitację dzieci i dorosłych.

Jak poinformował o. Zdzisław Świniarski, zastępca dyrektora Caritas Polska, przygotowano w tym roku 2 mln specjalnych skarbonek, które zostały wysłane do 11 tys. parafii w Polsce. Na ściankach bocznych skarbonek zostały wydrukowane między innymi uczynki miłosierne co do duszy i względem ciała. Będą one od Środy Popielcowej rozprowadzane wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. Do skarbonki wszyscy członkowie rodziny mogą wrzucać pieniądze zaoszczędzone dzięki rezygnacji z jakiejś przyjemności czy pożywienia. – Chcemy przypomnieć prawdziwe znaczenie miłości miłosiernej, tej która jest miłością uczuciową ale i konkretną, która musi zauważać drugiego człowieka, szczególnie tego, który jest w potrzebie – mówił o. Świniarski. Zebranymi ofiarami będą dysponować poszczególne ośrodki diecezjalne i parafialne. Pieniądze zostaną przeznaczone na pomoc w tym rejonie, w którym zostały zebrane. Caritas Polska jedynie koordynuje akcję. – Oprócz tego Caritas diecezjalne również podejmują własne dzieła wielkopostne, takie jak rozprowadzanie „Chlebków miłości”, „paschalików” i baranków. Prowadzone są katechezy wśród dzieci i młodzieży, których celem jest uwrażliwienie na potrzeby bliźnich i budzenie ducha współczucia i miłości braterskiej – dodał. – Chcemy, by była to akcja rodzinna i miała charakter wychowawczy – powiedział o. Świniarski. Rodzice przez własny przykład mają zachęcać dzieci do pomagania innym.

Ksiądz biskup Ryszard Bogusz, prezes „Diakonii” Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, przypomniał, że wspólną akcję z Caritas Polska „Diakonia” prowadzi od 12 lat. W tym roku przygotowano 13 tys. skarbonek dla wiernych Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Początki akcji skierowane były do dzieci, z czasem włączyli się do niej dorośli. Jak przypomniał ksiądz biskup, nie jest to pierwsza akcja ekumeniczna. „Diakonia” włączyła się także w Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, a od 7 lat we Wrocławiu na Dworcu Głównym istnieje ekumeniczna stacja socjalna, która bezpłatnie świadczy usługi pielęgnacyjno-pielęgniarskie. – Ta inicjatywa jest znakiem ducha ekumenicznego, jaki Kościoły mogą dać naszemu społeczeństwu, gdyż bez względu na to, co nas dzieli dogmatycznie, sprawa miłosierdzia i pomocy nas łączy – podkreślił ks. bp Bogusz.

Już po raz drugi w akcji Jałmużny Wielkopostnej bierze udział także Kościół Prawosławny. Jak poinformował ks. Doroteusz Sawicki, dyrektor Prawosławnego Metropolitarnego Ośrodka Miłosierdzia „Eleos”, już wcześniej była prowadzona podobna akcja, ale z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Skarbonka spotkała się z dużym zainteresowaniem wiernych, w tym roku przygotowano 25 tys. skarbonek, czyli o jedną czwartą więcej niż w ubiegłym roku.

Maria Popielewicz
drukuj