(fot. PAP)

Rząd o bezpieczeństwie energetycznym Polski

Informacje dot. bezpieczeństwa energetycznego Polski w związku z sytuacją na Ukrainie przedstawią dziś przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki i Skarbu Państwa.

Na wniosek PiS-u odbędzie się nadzwyczajne, wspólne posiedzenie sejmowych Komisji: Gospodarki, Skarbu Państwa oraz Nadzwyczajnej do spraw energetyki i surowców energetycznych.

– Wycofanie się z projektu gazu łupkowego kolejnych zachodnich koncernów budzi nasz niepokój. Ale jest to jedna z kwestii. Podczas tego posiedzenia będziemy chcieli upewnić się, że infrastruktura kryzysowa jest przygotowana na wszelkie możliwe zdarzenia, scenariusze, które kilka tygodni temu w ogóle nie były brane pod uwagę, a dziś w obliczu Ukrainy stają się, niestety, idealną wizją i potrzebą. Federacja Rosyjska i Władimir Putin wykorzystują zarówno gaz, jak i ropę naftową jako narzędzie kształtowania polityki w regionie. W Polsce nie może być na to zgody – powiedział poseł Maks Kraczkowski, wiceszef sejmowej komisji gospodarki.

Posiedzenie komisji, które rozpocznie się już za niespełna godzinę będzie niejawne. Po aneksji Krymu przez Rosję – prorosyjscy separatyści zaczęli okupację siedzib instytucji państwowych i samorządowych we wschodnich obwodach Ukrainy.

W związku z tym Kijów ogłosił operację antyterrorystyczną przeciwko separatystom. Wczoraj ukraińskie oddziały specjalne odbiły z rąk separatystów lotnisko w Kramatorsku. Słowiańsk nadal pozostaje w rękach bojowników.

Kijów informuje, że we wschodnich obwodach kraju działają rosyjskie oddziały, a Rosjanie kierują też działaniami tzw. „lokalnej samoobrony”.

RIRM

drukuj