Rosja: Polonia w Moskwie uczciła święto 3 maja i Dzień Polonii

Kilkadziesiąt osób spotkało się w czwartek na wieczorze polskim w Moskwie, zorganizowanym przez moskiewską organizację polonijną – Dom Polski, by wspólnie uczcić obchodzone w ostatnich dniach święto Konstytucji 3 maja i Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

Konstytucja 3 maja „pozwoliła zachować jedność narodu, a jej święto jednoczy Polaków na całym świecie” – mówiła szefowa Domu Polskiego Ewelina Szyszko. Zwróciła uwagę, że poczucie polskości może odczuwać ktoś, kto nie mówi po polsku, jednak poczucie to „jest w jego świadomości i on zawsze pamięta, skąd pochodzą jego przodkowie”.

W rozmowie z PAP szefowa Domu Polskiego przypomniała, że w Rosji losy większości polskich rodzin były trudne, a doświadczeniem najstarszego obecnie pokolenia były represje, strach i głód. Z tego powodu współcześnie „teraźniejszość już przyjmuje się zupełnie inaczej”; Polaków w Rosji wyróżnia to, że nie narzekają na życie – zauważyła.

Inny uczestnik spotkania, Wacław Zieliński, wspominał w rozmowie z polskim dziennikarzami rodzinną miejscowość na Ukrainie i losy swej rodziny, która po wojnie – decyzją jednego z braci – nie wyjechała do Polski.

„Polska to moja historyczna ojczyzna; jest w moim sercu od dzieciństwa” – opowiadał.

Z tego powodu, jak tłumaczył, przyszedł na czwartkową uroczystość, by uczcić „wielkie święto” – tak samo wielkie dla niego, jak i dla Polaka żyjącego w Polsce.

Częścią spotkania były przygotowane przez młodzież prezentacje o polskich symbolach narodowych i głównych skupiskach Polonii na świecie. Na oprawę muzyczną złożyły się utwory Dmitrija Szostakowicza i Fryderyka Chopina oraz wspólnie odśpiewane polskie piosenki.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl