PAP/Alena Solomonova

Kluczowe wsparcie dla Ukrainy czeka na zatwierdzenie przez amerykański Senat

W sobotę Izba Reprezentantów przegłosowała pakiet pomocowy dla Ukrainy o wartości prawie 61 mld dolarów. Trwa oczekiwanie na ruch Senatu Stanów Zjednoczonych i podpis prezydenta USA, Joe Bidena.

Przegłosowanie tego pakietu oznacza odblokowanie trwającego od kilku miesięcy sporu w Izbie Reprezentantów, tym samym otwierając drogę do wznowienia pomocy dla Ukrainy już w przyszłym tygodniu.

– Ta pomoc przychodzi z opóźnieniem. Z wolą Bożą Senat zatwierdzi projekt ustawy, aby Ukraina mogła zregenerować siły i walczyć z Rosją – wskazał Valentyn Lahuta, inżynier mechanik.

Projekt poparła zdecydowana większość kongresmenów obydwu partii relacją głosów 311 do 112. Za ustawą zagłosowali wszyscy Demokraci i mniejszość Republikanów.

– Na pierwszy rzut oka 61 miliardów dolarów może nie wydawać się dużą kwotą, ale daje nam szansę na jak najszybsze zdobycie broni i wypędzenie rosyjskich najeźdźców z Ukrainy – zaznaczył Iwan Sporysz, rolnik z Winnystii.

Ustawa trafi teraz do Senatu, gdzie zostanie najprawdopodobniej przegłosowana w przyszłym tygodniu. Przyjęcie ustawy spodziewane jest we wtorek. Wszystko będzie zależało jednak od proceduralnych ustaleń między partiami w Senacie. Za płynącą pomoc Ukrainie już dziękuje prezydent Wołodymyr Zełenski.

Dziękuję wszystkim, którzy poparli nasz pakiet. Jest to decyzja mająca na celu ochronę życia (…). Mam nadzieję, że pakiet zostanie odpowiednio szybko rozpatrzony w Senacie USA i przekazany prezydentowi Bidenowi – powiedział Wołodymyr Zełenski.

Pierwsze dostawy broni na Ukrainę mają dotrzeć już za dwa tygodnie. Organizacją dostaw ma się zająć trzygwiazdkowy amerykański generał.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl