Jeszcze są pieniądze
W przyszłym tygodniu Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ogłosi nowy nabór wniosków o dotacje na inwestycje dla rolników i przedsiębiorstw z sektora rolno-spożywczego. Na ten cel Agencja ma jeszcze w tym roku ponad 300 mln złotych.
Pieniądze pochodzą z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013 (działanie pod nazwą „Zwiększanie wartości dodanej podstawowej produkcji rolnej i leśnej”). Pierwszeństwo przy składaniu wniosków będą mieć grupy producentów rolnych (także te wstępnie uznane) oraz podmioty utworzone przez te grupy. W drugiej kolejności dotacje będą przyznawane innym przedsiębiorstwom przetwórstwa rolno-spożywczego.
O pomoc mogą ubiegać się te zakłady, które zajmują się przetwórstwem mleka, mięsa, owoców i warzyw, zamrażaniem i przechowywaniem produktów rolnych oraz hurtową sprzedażą żywności. Firma, która wystąpi o dotację, musi określić cel przeznaczenia pieniędzy. Mogą być one wydane na budowę budynków gospodarczych, zakup maszyn i urządzeń wykorzystywanych w przetwórstwie, samochodów niezbędnych do prowadzenia działalności gospodarczej (chodzi głównie o pojazdy dostawcze).
Przedsiębiorstwa przetwórcze mają do wykorzystania do końca roku ponad 300 mln złotych. To reszta pieniędzy, jakie pozostały po zakończeniu w tym roku pierwszego naboru wniosków. Na „Zwiększanie wartości dodanej podstawowej produkcji rolnej i leśnej” zarezerwowano na 2009 rok ponad 1,3 mld złotych. Jednak wiosną wnioskodawcy złożyli podania o dotacje o wartości około 1 mld złotych. Minimalna kwota pomocy to 100 tys. zł, a maksymalnie dotacja nie może być wyższa niż 20 mln złotych.
KL
