Franciszkanie wydali płytę

Dziewiętnaście utworów z muzyką poważną znalazło się na płycie CD, jaką wydali franciszkanie z okazji rocznicy 630-lecia ich obecności w Sanoku. Krążek stanowi antologię koncertów w ramach sanockiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej „Muzyka Młodych u Franciszkanów”.

Płyta jest swoistym zapisem koncertów z dwóch sezonów festiwalu „Muzyka Młodych u Franciszkanów” (2005/2006 i 2006/2007). Ojciec Jacek Wójtowicz OFMConv. z Sanoka, pomysłodawca i dyrektor festiwalu MMuF, wyjaśnia, że powstała ona na prośbę wielu melomanów i uczestników koncertów, którzy pragnęli zatrzymać na dłużej w pamięci niepowtarzalną atmosferę i piękno muzyki wykonywanej podczas festiwalu. – Celem tej imprezy jest promocja młodych talentów oraz propagowanie kultury muzycznej, co doskonale wpisuje się w kilkusetletnią tradycję naszego zakonu. Franciszkanie zawsze pielęgnowali śpiew i muzykę sakralną oraz sprawowali mecenat wobec artystów – tłumaczy o. Wójtowicz. Znajdujące się na niej utwory ilustrują najciekawsze epoki muzyczne od baroku do współczesności. Wykonawcami są zespoły oraz soliści instrumentalni i wokalni. Zakonnik zwrócił uwagę, że na krążku znalazły się utwory w wykonaniu m.in. sław polskiej organistyki – Juliana Gembalskiego i Wacława Golonki, zespołów „Triplum” i „Concerto da Camera” oraz kilkunastu młodych instrumentalistów i śpiewaków, w tym znanej wokalistki Ady Bujak. Profesjonalne nagrania wszystkich koncertów zostały zarejestrowane dzięki uprzejmości Radia Rzeszów.

Jak dodał o. Wójtowicz, festiwal istnieje głównie dzięki nieocenionej pomocy opiekuna artystycznego, jakim jest Wanda Falk z krakowskiej Akademii Muzycznej. To dzięki jej operatywności udało się zaprosić do Sanoka nie tylko młodych wykonawców, ale także prawdziwe gwiazdy polskiej kameralistyki, a udział w nowym sezonie zapowiedziało wielu artystów młodego pokolenia, zaś jako gwiazdy wystąpili znani polscy wykonawcy. Płyta powstała dzięki finansowemu wsparciu Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Sąsiedztwa Polska – Białoruś – Ukraina oraz z budżetu państwa przy udziale regionu karpackiego. Krążek jest do nabycia w Sanoku, w kawiarni franciszkańskiej „U Mnicha” i w księgarni przy klasztorze Franciszkanów.

Warto wspomnieć, że obecny rok obfituje w wiele przedsięwzięć religijnych, kulturalnych i popularnonaukowych, które franciszkanie organizują w ramach rocznicy 630-lecia ich obecności w Sanoku. Oprócz płyty z muzyką poważną ukazała się już książka przewodnik po ich kościele i klasztorze. Odbyły się rodzinne imprezy plenerowe, podczas których koncertowały „Trebunie-Tutki” z Białego Dunajca i franciszkański zespół „Fioretti” z Krakowa. Dużym zainteresowaniem cieszył się czerwcowy Ekumeniczny i Międzyreligijny Festiwal „Jeden Bóg – wiele kultur”. W tym miesiącu odbędzie się pielgrzymka do Włoch szlakiem duchowości franciszkańskiej, na jesień przewidziane są dalsze wydarzenia rocznicowe. Zakonnicy planują również wydanie kolejnych płyt z zapisem koncertów festiwalu MMuF.

o. Witold Pobiedziński OFMConv.
drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl