Dziś Światowy Dzień Reumatyzmu

Obchodzimy dziś Światowy Dzień Reumatyzmu. W Polsce na zapalne choroby reumatyczne choruje około 0,5 mln osób. Choroba dotyka przede wszystkim kobiety. To aż 70 proc. wszystkich przypadków.

Na obecnym etapie rozwoju medycyny choroba nie jest uleczalna. Wysiłki lekarzy skupiają się na łagodzeniu jej przebiegu i usprawnianiu narządu ruchu.

Prof. dr hab. Piotr Wiland, były prezes Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego, podkreśla, że reumatyzm jest pojęciem bardzo szerokim – obejmuje nawet 200 jednostek chorobowych. Zauważa, że dotyka on coraz częściej osób młodych.

– To, co stanowi największy problem, w sensie społecznym, liczby pacjentów, to jest oczywiście choroba zwyrodnieniowa stawów. Natomiast to, co wymaga często największych nakładów i jest możliwe do zrobienia, to są tzw. zapalne choroby reumatyczne. Te jednostki chorobowe często dotykają osób w już dość młodym wieku. Choroba jest bardzo powszechna, jeżeli chodzi o ludzi powyżej 60 roku życia. Im bardziej wydłuża się nasz wiek, tym więcej osób będzie potencjalnie chorych na chorobę zwyrodnieniową stawów – zaznacza prof. dr hab. Piotr Wiland.

Jeszcze w tym roku mają powstać pierwsze ośrodki wczesnego wykrywania zapalenia stawów. Utworzenie ośrodków przewidziano w Narodowym Programie Zwalczania Chorób Reumatycznych na lata 2016-2020.

RIRM

drukuj