Czerpanie mocy ze źródła
Ks. bp Edward Frankowski, biskup pomocniczy sandomierski:
Rekolekcje dla nas, kapłanów, w tym Roku Kapłańskim, w którym mamy przypatrzeć się Chrystusowi jako najwyższemu Kapłanowi i z Niego brać wzór i moc do realizowania naszego kapłaństwa, są szczególnie ważne. Jest tak ze względu i na naszą słabość, i ze względu na moc kapłaństwa Chrystusowego, i ze względu na ogromne trudności, jakie stają nam na drodze realizowania naszych zadań kapłańskich. Wśród nich można wymienić potężną demoralizację społeczeństwa. Już nie próbuje się przekonywać, że Boga nie ma, ale namawia się ludzi, by żyli tak, jakby Boga nie było. To najgorsza forma laicyzacji przez totalny moralny rozkład duchowy człowieka. Dlatego rola kapłanów jest tak wielka. Jeżeli my nie pomożemy ludziom odnowić się religijnie i moralnie, nic już nie pomoże. Kapłani mają moc Chrystusa, są tymi, którzy stoją na pierwszej linii frontu walki ze złem, dlatego tak bardzo potrzebujemy rekolekcji, by z Chrystusa czerpać siły, bo innego źródła nie ma. On jest dla nas najwyższym Kapłanem, Nauczycielem i Pasterzem.
not. MMP
