Apel Solidarności z WSKSiM

W solidarności
z Wyższą Szkołą Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu
APEL DO ŚRODOWISK AKADEMICKICH W POLSCE

Wchodzimy w nowy rok 2008 z nadzieją na pomnażanie dobra w naszej Ojczyźnie, zwłaszcza tych wartości, w których tworzy się pomyślna przyszłość Polski. Upowszechnianie rozmaitych form kształcenia młodzieży jest jednym z głównych naszych zadań, dlatego każda inicjatywa w tym kierunku godna jest szerokiego poparcia. Działa już w Polsce wiele uczelni publicznych i niepublicznych, którym nikt nie przeszkadza w rozwoju i bez uzasadnionej przyczyny nie podrywa ich autorytetu. Zauważamy jednak, że istnieje w Polsce jedna uczelnia doznająca szykan ze strony przedstawicieli obecnych władz oraz wielu środków masowego przekazu. Tą uczelnią jest Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.
Różne osoby publiczne informują na konferencjach prasowych oraz poza nimi, że „odkryły” rzekomo negatywne zjawiska odnośnie do tej Uczelni. Owe „odkrycia” mają jakoby świadczyć o „naruszaniu prawa” przez WSKSiM. W istocie podstawą oskarżeń i inwektyw przeciwko toruńskiej Uczelni pozostaje to, że podejmuje ona, jako równouprawniona z innymi szkołami wyższymi, starania o dofinansowanie z funduszy państwowych i unijnych.
Bezzasadna i manipulacyjna jest logika motywacji ocen i kwalifikacji negatywnych wypowiadanych przez osoby chcące szkodzić Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Inne uczelnie europejskie, również polskie, składają stosowne wnioski i otrzymują dofinansowanie, a nikt nie zgłasza przeciwko temu sprzeciwu. Wszyscy wręcz cieszą się z aktywności nas – nauczycieli akademickich – w staraniach o środki na cele naukowe i dydaktyczne. Jedynie Uczelnia w Toruniu ciągle staje z tego powodu pod pręgierzem.
Wystąpienia liderów partii rządzących oraz mediów dyskredytują WSKSiM, a do jej starań o dofinansowanie odnoszą się nieżyczliwie. Środowisko akademickie tej młodej Uczelni należy do najbardziej aktywnych w Polsce, podejmuje nowe, twórcze inicjatywy edukacyjne, proponuje przyszłościowe rozwiązania techniczne (np. geotermia), które świadczą o nim jak najlepiej. Powinniśmy cieszyć się z tej aktywności, doceniać ją i popierać. Ubolewamy więc, że media i obecne władze tak często występują przeciwko Uczelni toruńskiej, łamiąc zasady demokracji i tolerancji. Oczekujemy jednakowo liberalnego stosunku władz i mediów do wszystkich uczelni spełniających wymagane kryteria naukowe i dydaktyczne.
My, niżej podpisani nauczyciele akademiccy, deklarujemy swą solidarność z Wyższą Szkołą Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, a wszelkie tendencyjne wystąpienia przeciwko niej uznajemy za uwłaczające całemu środowisku akademickiemu. Przedstawiając niniejszy apel, sprzeciwiamy się dyskredytowaniu tejże Uczelni bez pełnej, obiektywnej ekspertyzy i oceny podstaw stawianych jej zarzutów. Mamy nadzieję, że apel ten spotka się z poparciem wielu środowisk akademickich w Polsce.


Prof. dr hab. Stanisław Bielenin
Prof. dr hab. Stanisław Borkacki
Prof. dr hab. Rafał Broda
Prof. dr hab. Barbara Budziło
Prof. dr hab. inż. Władysław Duliński
Prof. dr hab. inż. Andrzej Flaga
Prof. dr hab. Zdzisław Gajda
Prof. dr hab. inż. Janusz Kawecki
Prof. dr hab. inż. Ryszard H. Kozłowski
Prof. dr hab. Henryka Kramarz
Prof. dr hab. Maria Lizisowa
Prof. dr hab. inż. Zbigniew Myczkowski
Prof. dr hab. Edward Wierzchoś
Prof. dr hab. inż. Jacek Zimny
Dr Zdzisława Dybiec
Dr Franciszek Mróz
Dr inż. Adam Stoszko
Dr Katarzyna Szałajko


Kraków, 5 stycznia 2008 r.

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl