Wpisy autora Łukasz Brzeziński

W Hiszpanii Poniedziałek Wielkanocny jest dniem świątecznym tylko w niektórych regionach kraju m.in. w Katalonii, Walencji i na Balearach

W Poniedziałek Wielkanocny zgodnie ze zwyczajem rodziny spotykają się, szczególnie w Katalonii, aby wspólnie zjeść monę de pascua, która symbolizuje nie tylko koniec Wielkiego Postu i związanych z nim ograniczeń, ale także więzi rodzinne. Oryginalna mona de pascua przypomina w kształcie polską drożdżówkę z jajkiem w środku. Jej nazwa: mona, pochodzi od arabskiego słowa munna. Był to dar, jaki poddani składali swoim panom.

S. Renata Zygmaniak SM posługująca w Uzbekistanie: Zajmujemy się przede wszystkim dziećmi i młodzieżą z bardzo biednych rodzin

Już od samego początku naszego pobytu w Taszkencie zauważyłyśmy, że jest dużo dzieci i młodzieży, która większość czasu spędza na ulicy, szukając sposobów na zdobycie pożywienia dla siebie i rodziny. Dlatego też postanowiłyśmy stworzyć dla nich miejsce, gdzie mogą zatrzymać się, zjeść ciepły posiłek, odkryć swoje talenty przez różnego rodzaju zajęcia: muzyczne, teatralne, taneczne, kulinarne i sportowe. To są dzieci z rodzin bardzo biednych, gdzie brakuje wszystkiego – wskazała w rozmowie z dziennikarzem Redakcji Portalowej Radia Maryja s. Renata Zygmaniak ze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego à Paulo, posługująca w stolicy Uzbekistanu, Taszkencie. Tamtejsze szarytki prowadzą też szkółkę niedzielną i opiekują się niepełnosprawnymi – przeważnie z rodzin muzułmańskich.