Wpisy autora Angelika Regulska

Prof. J. Żaryn o rzekomej kolaboracji Brygady Świętokrzyskiej z III Rzeszą: Niemcy byli zainteresowani, by Brygada weszła do tzw. legionu antybolszewickiego. Brygada Świętokrzyska odmówiła, mimo że żołnierzom groziło aresztowanie i wsadzenie do obozów koncentracyjnych

Rozmowy (Brygady Świętokrzyskiej – przyp. red.) z Niemcami rzeczywiście miały miejsce. Trwały one przez kolejne tygodnie i miesiące. Dotyczyły warunków kwatermistrzostwa, ale także politycznej współpracy. Niemcy byli zainteresowani tym, żeby Brygada Świętokrzyska weszła do tzw. legionu antybolszewickiego. Brygada odmówiła, mimo że groziło im aresztowanie i wsadzenie do obozów koncentracyjnych. W obawie przed takim finałem dowództwo z „Bohunem” na czele zgodziło się na przeszkolenie części żołnierzy po to, żeby samolotami niemieckimi wysłano ich na przestrzeń poza frontem niemiecko-bolszewickim. „Bohun” rozkazami jednoznacznie wskazywał żołnierzom, że tylko i wyłącznie podlegają rozkazom Brygady Świętokrzyskiej. Jeśli Niemcy kierowaliby jakiekolwiek rozkazy, mają się tych rozkazów nie słuchać – powiedział prof. Jan Żaryn, historyk, w audycji „Aktualności dnia” w Radiu Maryja.

URE: spadają ceny gazu ziemnego kupowanego z zagranicy

Średnia cena gazu ziemnego kupowanego w krajach Unii Europejskiej lub należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego w drugim kwartale 2024 r. wyniosła 148,64 zł/MWh i była niższa o 9,5 proc. od średniej ceny tego paliwa w pierwszym kwartale bieżącego roku. Tak wynika z najnowszych danych opublikowanych przez Urząd Regulacji Energetyki.

Powolny powrót chrześcijan na Równinę Niniwy

Chrześcijanie, którzy wyemigrowali z Iraku, uciekając przed fundamentalistami z tzw. Państwa Islamskiego, najprawdopodobniej już nie wrócą. Wskazuje na to chaldejski arcybiskup Irbilu, Bashar Warda, przypominając o masowym eksodusie sprzed dekady. Zauważa on, że w 2003 roku było w Iraku 1,5 mln chrześcijan, obecnie jest ich niespełna 250 tys. i stanowią mniej niż 1 proc. populacji tego bliskowschodniego kraju.

Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Obchodzimy Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. To jedno z najstarszych i najważniejszych świąt maryjnych. W polskiej uroczystości jest obchodzone również jako święto Matki Bożej Zielnej. W kościołach święcone są dziś bukiety z ziół, kwiatów i zbóż jako wyraz dziękczynienia za zebrane plony. To dzień szczególny, w którym możemy uczestniczyć w Pielgrzymce Nadziei.