Ukraina: W. Zełenski poinformował o wymianie jeńców z Rosją
Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, poinformował w piątek o wymianie jeńców wojennych z Rosją. Na stronę ukraińską powróciło 185 żołnierzy; niektórzy z nich byli w rosyjskiej niewoli od 2022 roku. Informację tę potwierdziła Rosja, która odzyskała taką samą liczbę jeńców.
Home 🇺🇦🇺🇦🇺🇦
Вдома 🇺🇦🇺🇦🇺🇦 pic.twitter.com/l8NFsECZMK
— Volodymyr Zelenskyy / Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) June 5, 2026
„Jeszcze 185 ukraińskich obrońców wraca dziś do domu z rosyjskiej niewoli. Wraz z obrońcami powraca również jeden cywil. Są to żołnierze Sił Zbrojnych Ukrainy, Gwardii Narodowej i Państwowej Służby Granicznej. Szeregowi, sierżanci i oficerowie” – napisał szef państwa w serwisach społecznościowych.
Another 185 Ukrainian defenders are returning home today from Russian captivity. One civilian is also returning along with the defenders. They are warriors of the Armed Forces of Ukraine, the National Guard, and the State Border Guard Service of Ukraine – privates, sergeants, and… pic.twitter.com/hyArk8Zhpj
— Volodymyr Zelenskyy / Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) June 5, 2026
Wyjaśnił, że odzyskani od strony rosyjskiej jeńcy to m.in. obrońcy Mariupola i zakładów Azowstal w tym okupowanym dziś mieście, a także żołnierze, którzy walczyli na kierunkach: donieckim, ługańskim, charkowskim, chersońskim, zaporoskim, sumskim, kijowskim i kurskim.
„Wśród nich są osoby, które wracają po latach rosyjskiej niewoli, w której przebywały jeszcze od 2022 roku” – podkreślił prezydent.
Wołodymyr Zełenski złożył podziękowania zespołowi, który przygotował i przeprowadził wymianę oraz partnerom zagranicznym, których nie wymienił.
„Powrót naszych ludzi pozostaje niezmiennym priorytetem Ukrainy. Każdego dnia pracujemy nad tym, aby uwolnić z niewoli każdego Ukraińca i każdą Ukrainkę” – zapewnił.
Wymianę potwierdziło ministerstwo obrony Rosji. Oświadczyło, że rosyjscy jeńcy, którzy zostali wymienieni, znajdują się na Białorusi. Resort w Moskwie poinformował też, że w tej sprawie pośrednikiem były Zjednoczone Emiraty Arabskie.
Wymianę jeńców z Rosją zapowiedział na początku bieżącego tygodnia szef Biura Prezydenta Ukrainy, Kyryło Budanow. Powiadomił wówczas, że w najbliższym czasie może dojść do wymiany jeńców wojennych. Dodał przy tym, że trwają prace nad uwolnieniem wszystkich jeńców, w tym osób cywilnych.
Sam Zełenski napisał o wymianie jeńców w formacie wszyscy za wszystkich w swoim liście otwartym do rosyjskiego przywódcy Władimira Putina, który opublikował w czwartek wieczorem.
„Ukraina gotowa jest do wymiany jeńców wojennych według zasady wszyscy za wszystkich i to może stać się dobrym początkiem do zakończenia wojny” – oświadczył.
Wołodymyr Zełenski zaproponował Putinowi w swoim liście zakończenie wojny oraz spotkanie z gospodarzem Kremla.
PAP




