fot. twitter.com/GUS_STAT

GUS: Najnowszy odczyt inflacji poniżej celu wyznaczonego przez RPP

Inflacja w Polsce w styczniu wyniosła 2,2 proc. licząc rok do roku oraz 0,6 proc. miesiąc do miesiąca – tak wynika ze wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego. Odczyt ten plasuje się poniżej punktowego celu inflacyjnego wyznaczonego przez Radę Polityki Pieniężnej, który wynosi 2,5 procent.

Najmocniej wzrosły ceny żywności i napojów bezalkoholowych oraz koszty związane z mieszkaniem, w tym nośniki energii. Wysoką dynamikę roczną utrzymały również ceny napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych.

Ekonomista Sławomir Horbaczewski ocenił, że obecna dynamika wzrostu cen towarów i usług w Polsce nie jest zaskoczeniem. Dodał, że polska gospodarka rozwija się w sposób konsekwentny i stabilny, co jest efektem prowadzonej w poprzednich latach polityki społeczno-gospodarczej.

– Trend jest bardzo trwały. On jest niezależny od bieżących wydarzeń, które na rynku zawsze mają prawo się pojawić. Towarzyszy mu również dzisiaj umacnianie się pieniądza w Polsce. (…) Mamy do czynienia z bardzo trwałymi tendencjami inflacyjnymi, bo inflacja zawsze występuje w gospodarce, tylko jest pytanie, jaka jest jej dynamika? Dynamika inflacji jest w tej chwili bardzo przewidywalna – wskazał Sławomir Horbaczewski.

Ekonomista stwierdził, że w najbliższych miesiącach nie należy się spodziewać gwałtownych zmian inflacji ani nieprzewidzianych turbulencji. Podkreślił, że przewidywany jest raczej stopniowy spadek dynamiki inflacji przy jej utrzymaniu w dolnym przedziale celu inflacyjnego, czyli w granicach 1,5-2,5 procent.

RIRM

drukuj