Para prezydencka spotkała się z Kołem Gospodyń Wiejskich w podlaskich Lubiejkach
Para prezydencka złożyła we wtorek wizytę w Lubiejkach (woj. podlaskie) na zaproszenie Koła Gospodyń Wiejskich „Złoty Łan”. Członkowie tego Koła byli w minionym roku laureatami konkursu na najładniejszy wieniec dożynkowy o nagrodę Prezydenta RP.
Podczas spotkania z parą prezydencką w Lubiejkach zaprezentowano historię koła oraz rozmawiano o życiu na Podlasiu; odbył się także krótki występ artystyczny, który przygotowały dzieci.
Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Lubiejkach zajęły w minionym roku I miejsce w Konkursie na najładniejszy wieniec dożynkowy o nagrodę Prezydenta RP.
„Konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy o nagrodę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej”, w którym biorą udział grupy reprezentujące wszystkie województwa, organizowany jest tradycyjnie w przeddzień Dożynek Prezydenckich. Jego celem jest kultywowanie oraz popularyzacja najbardziej wartościowych tradycji regionalnych oraz najciekawszych dziedzin plastyki obrzędowej, a także promocja dorobku kulturowego polskiej wsi oraz rozbudzanie zainteresowania twórczością ludową.
Wizyta pary prezydenckiej w regionie, z którego pochodzi zwycięska grupa wieńcowa to już tradycja.
Zwycięski wieniec miał kształt korony, która symbolizuje zwieńczenie ciężkiej pracy rolników. Korona złożona była z czterech ramion symbolizujących cztery strony świata. Ważnym elementem było również zwieńczenie całej formy w postaci krzyża. Wieniec wykonany został głównie ze zbóż (symbolizujących urodzaj i dostatek), kwiatów (reprezentujących piękno przyrody, radość i miłość), lnu (oznaczającego cierpliwość, prostotę i niewinność) oraz orzechów (symbolizujących płodność).
PAP



