A. Duda w Dubaju: Spektakularny sukces wciąż motywuje nas do wyznaczania sobie jeszcze ambitniejszych celów
Przywódcy krajów, politycy i biznesmeni dyskutują w Dubaju o światowej gospodarce. Na konferencji, nazywanej „Davos Zatoki Perskiej” wystąpił prezydent Andrzej Duda.
Polska jest dziś jedną z najszybciej rozwijających się dużych gospodarek na świecie. W ciągu trzech dekad wypracowała bezprecedensowy poziom PKB. Na tym jednak – jak wskazywał prezydent Andrzej Duda – nie chce poprzestać. Ma ambicje, by sięgać dalej, także poza Europę.
– Spektakularny sukces wciąż motywuje nas do wyznaczania sobie jeszcze ambitniejszych celów. Wyzwania zamieniamy w szanse, nieustannie wzmacniając polityczne i gospodarcze fundamenty naszego rozwoju – zaznaczył prezydent Andrzej Duda.
Prezydent @AndrzejDuda w #Dubaj: Nie zwalniamy tempa. Nasz spektakularny sukces motywuje nas do stawiania sobie coraz ambitniejszych celów. Przekuwamy w atuty trudności, z którymi przychodzi nam się mierzyć. Nieustannie wzmacniamy też polityczne i gospodarcze fundamenty naszego… pic.twitter.com/WW37zfJW3P
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) February 11, 2025
#Dubaj. Prezydent RP @AndrzejDuda wziął udział w otwarciu Światowego Szczytu Rządów. #PAD spotkał się dziś z Premierem i Wiceprezydentem Państwa Zjednoczonych Emiratów Arabskich Szejkiem Mohammedem bin Rashid Al Maktoumem oraz z Premierem Państwa Kuwejt Ahmadem Abdullahem… pic.twitter.com/D1IGfLEYWI
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) February 11, 2025
Jest to możliwe dzięki m.in. strategicznym inwestycjom. Jedną z nich jest Baltic Pipe – gazociąg, który otworzył przed Polską i Danią drogę do gazu ziemnego z norweskiego szelfu kontynentalnego.
– Nowoczesny terminal LNG w bałtyckim porcie w Świnoujściu przyjmuje dostawy od różnych dostawców, w tym firm z regionu Zatoki Perskiej i USA. Co więcej, stawiając na Sprawiedliwą Transformację Energetyczną, Polska zdecydowała się zainwestować we własne elektrownie jądrowe – mówił prezydent RP.
#Dubaj | Prezydent @AndrzejDuda: Aby promować infrastrukturalną i gospodarczą współpracę między regionami Morza Bałtyckiego, Adriatyckiego i Czarnego, uruchomiliśmy Inicjatywę Trójmorza. Ta platforma skupia trzynaście krajów Europy Środkowej – to ponad 30 procent terytorium Unii… pic.twitter.com/voWvLHYcAJ
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) February 11, 2025
Polski przywódca zaznaczył, że nasz kraj – ze względu na swoje położenie geograficzne – ma duży potencjał, który należy wykorzystać. Stąd plany utworzenia Centralnego Portu Komunikacyjnego oraz rozbudowy istniejących połączeń kolejowych i drogowych. Prezydent wskazał, że współpracy infrastrukturalnej i gospodarczej ma służyć Inicjatywa Trójmorza, w którą zaangażowane są kraje leżące między Morzem Bałtyckim, Czarnym i Adriatykiem.
– Platforma ta skupia trzynaście krajów Europy Środkowej – czyli ponad 30 proc. terytorium Unii Europejskiej, rynek ponad stu milionów konsumentów i prognozowany wzrost PKB o 35 proc. do 2030 roku – zaznaczył.
Prezydent Andrzej Duda zadeklarował też, że zarówno Polska, jak i Europa Środkowa, są gotowe do zacieśnienia współpracy ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi i całym regionem Zatoki Perskiej.
Wystąpienie Prezydenta RP @AndrzejDuda podczas World Governments Summit
“Financing the Future and Global Economy”#PAD: Polska i Zjednoczone Emiraty Arabskie – ale także, szerzej rzecz biorąc, nasze regiony, Europa Środkowa i Zatoka Perska – były w ostatnich dekadach zajęte… pic.twitter.com/IsKdKh8uu4— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) February 11, 2025
TV Trwam News



