Organizacje harcerskie obchodzą Dzień Myśli Braterskiej
Organizacje harcerskie w Polsce i na całym świecie obchodzą Dzień Myśli Braterskiej. Ich święto przypada co roku 22 lutego – w dzień urodzin założyciel skautingu Roberta Baden-Powell.
W tym roku z powodu pandemii koronawirusa harcerze organizują się samodzielnie i świętują w ograniczonej formie. Przewidziane jest m.in. ognisko online. Centralnym punktem obchodów będzie Msza św. w warszawskiej Katedrze Polowej Wojska Polskiego. W uroczystości ma się włączyć prezydent Andrzej Duda.
– Dla nas jest to bardzo ważny dzień, bo to nie tylko jest dzień, który dotyczy Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej, ale to jest dzień, który dotyczy wszystkich skautów i harcerzy na całym świecie. Dzień Myśli Braterskiej ma ważny wymiar. Kwestii związanych z braterstwem w harcerstwie jest bardzo dużo, dlatego ten dzień w jakiś sposób się wyróżnia. Mamy szansę jeszcze bardziej podkreślać znaczenie braterstwa, przyjaźni. Chcemy razem świętować i chcemy razem przeżywać – zaznacza Barbara Sobierska, rzecznik prasowy Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej.
Organizacje harcerskie w Polsce angażują się w szereg inicjatyw społecznych. Pomagają m.in. w organizacji pielgrzymek czy Światowych Dni Młodzieży. Idea ustanowienia Dnia Myśli Braterskiej zrodziła się w 1926 roku w Stanach Zjednoczonych.
RIRM




