W jedności siła!
Z ks. bp. Grzegorzem Kaszakiem, ordynariuszem
diecezji sosnowieckiej, rozmawia Małgorzata Bochenek
Diecezja sosnowiecka to kolejna wspólnota, która przyłącza się do
protestu kierowanego pod adresem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, aby ta
zmieniła swoje stanowisko i przyznała miejsce na multipleksie cyfrowym Telewizji
Trwam.
– Telewizja Trwam ma ogromne zasługi, zawsze była i jest wierna Kościołowi.
Stacja ta i związane z nią Radio Maryja nie tylko rozpowszechniają naukę
Kościoła, ale także poruszają interesujące sprawy z życia społecznego i
politycznego Polaków. Na obydwu antenach miliony ludzi szturmują bramy Nieba,
zanoszą modlitwy w najróżniejszych intencjach, także o pomyślność dla naszej
Ojczyzny. To tutaj poruszane są tematy, o których w innych mediach się nie mówi
i nie dyskutuje. Patrząc na działalność tych środków społecznego przekazu,
widzimy, jak ogromny pożytek niosą Polakom w kraju i za granicą.
Już sama liczba osób biorących udział w różnego rodzaju audycjach, we
wspólnej modlitwie dowodzi, jak ogromna rzesza obywateli Rzeczypospolitej,
mających takie same prawa jak ci, którzy wybierają innych nadawców, korzysta z
tego dobra, które niosą Telewizja Trwam i Radio Maryja. Wystarczy porozmawiać
chociażby z osobami schorowanymi, samotnymi, osobami, które borykają się z
najróżniejszymi problemami, a przekonamy się, jaką ulgę niosą im media
prowadzone przez Ojców Redemptorystów. To w nich bardzo mocno uderza decyzja
KRRiT, pozbawia ich kontaktu ze źródłem umocnienia w chorobie, dającym ukojenie
i dobro.
Za co szczególnie ceni Ksiądz Biskup te media?
– Telewizja Trwam i Radio Maryja mają ogromne zasługi w propagowaniu
nauczania katechizmowego, a co za tym idzie – w pogłębianiu wiary katolickiej.
Jest to istotne nie tylko dla Kościoła, ale także przynosi pożytek dla państwa
polskiego. Natomiast jeśli ktoś miałby wątpliwości co do zasług Telewizji Trwam
i Radia Maryja, to niech wspomni na podziękowania i życzliwe słowa, jakie pod
adresem tych mediów kierował błogosławiony Jan Paweł II. Również Ojciec Święty
Benedykt XVI je docenia. Dał temu wyraz w liście z okazji dwudziestej rocznicy
powstania Radia Maryja ks. kard. Tarcisio Bertone. Nie jest więc prawdą, jak
przekonują niektóre środowiska, próbując zdyskredytować Radio Maryja i Telewizję
Trwam w oczach samych katolików, że Stolica Apostolska dystansuje się od naszego
katolickiego nadawcy.
Zachęca Ksiądz Biskup swoich diecezjan do włączenia się w akcję
zbierania podpisów przeciwko dyskryminowaniu Telewizji oraz katolików. Dlaczego
konieczne jest wspólne działanie?
– W jedności siła. Wspólne działanie pomoże w sprawiedliwym potraktowaniu nie
tylko widzów Telewizji Trwam, ale wszystkich, którzy identyfikują się z
katolicką kulturą i chrześcijańskim światem wartości. Powiem więcej. Cała
sprawa, mająca znamiona swoistego zamachu na wolność słowa, jest zagrożeniem dla
wszystkich środowisk społecznych i politycznych. To powinna być sprawa
wszystkich Polaków. Pragniemy, aby środki społecznego przekazu związane z
pięknymi wartościami, które od wieków kształtowały Naród i naszą Ojczyznę, były
obecne na multipleksie cyfrowym. Telewizja Trwam i Radio Maryja służą dobru
obywateli Rzeczypospolitej, kultywują, głoszą wartości chrześcijańskie, o
których niestety wielu Polaków dzisiaj zapomina, podcinając swoje korzenie,
dzięki którym przetrwaliśmy nawet w bardzo trudnych czasach. Dlatego tym
bardziej musimy upominać się o umożliwienie korzystania z nowych technologii
Telewizji Trwam, musimy apelować o jej obecność w naszych domach.-
Jednak brak zmiany decyzji KRRiT dowodzi, że jej członkowie pozostają
głusi na głosy biskupów, wiernych, głosy ponad miliona osób, które złożyły swoje
podpisy pod protestem i domagają się możliwości powszechnego odbioru Telewizji
Trwam…
– Argumenty, którymi posługuje się KRRiT, są słabe, a niektóre z nich
wprowadzają w błąd opinię publiczną, jak choćby ten, że Telewizji Trwam nie
będzie stać na nadawanie na multipleksie, podczas gdy koncesję dostają podmioty,
których sytuacja finansowa budzi znaczne wątpliwości. Chciałbym zwrócić uwagę na
bardzo ciekawe spostrzeżenie ks. kard. Tarcisio Bertonego zawarte w jego liście,
o którym już wspominałem. Ksiądz kardynał pisze w nim, jak bardzo w okresie
"odejścia od systemu negującego wolność słowa i narzucającego monopol władzy na
informacje potrzebne było powstanie nowych, katolickich mediów, które dotarłyby
do wszystkich z orędziem zbawienia i rzetelną informacją". Następnie cytując
swego poprzednika na Stolicy Piotrowej Jana Pawła II, przypomniał o wielkiej
potrzebie głoszenia Ewangelii w naszej Ojczyźnie, o potrzebie "autentycznego
słowa, które buduje, a nie dzieli, które wlewa otuchę". Takim ideałom, jak
wolność słowa, zerwanie z monopolem na informacje, głoszenie orędzia zbawienia,
rzetelna informacja – Telewizja Trwam i Radio Maryja do dziś pozostały wierne.
W demokratycznym państwie prawa głos rzeszy obywateli domagających się swoich
konstytucyjnych praw winien być wysłuchany. Może więc wobec tak dużej
nieprzychylności KRRiT potrzeba jeszcze większej naszej mobilizacji. I to także
tej modlitewnej.
Dziękuję za rozmowę.
***
Oświadczenie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski w sprawie przyznania Telewizji Trwam miejsca na multipleksie cyfrowym
Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski stanowczo apeluje o zmianę stanowiska KRRiTV w trwającym procesie koncesyjnym i przyznanie Telewizji Trwam miejsca na cyfrowym multipleksie.
Wykluczenie stacji o charakterze religijnym w procesie koncesyjnym narusza zasadę pluralizmu oraz równości wobec prawa tym bardziej, że większość mieszkańców naszego kraju to katolicy, którzy powinni mieć zapewniony swobodny dostęp do programów TV Trwam w systemie naziemnej telewizji cyfrowej. Oczekują tego również liczni odbiorcy, w tym wielu chorych i samotnych.
Ufamy, że TV Trwam – nadająca od ponad ośmiu lat i wykazująca stabilność finansową – zostanie włączona do systemu telewizji cyfrowej w Polsce.
Członkowie Rady Stałej
Konferencji Episkopatu Polski
abp Józef Michalik – przewodniczący KEP
abp Stanisław Gądecki – zastępca przewodniczącego KEP
abp Józef Kowalczyk – prymas Polski
kard. Stanisław Dziwisz – metropolita krakowski
kard. Kazimierz Nycz – metropolita warszawski
bp Wojciech Polak – sekretarz generalny KEP
abp Andrzej Dzięga,
abp Sławoj Leszek Głódź,
abp Marian Gołębiewski,
bp Edward Dajczak,
bp Kazimierz Ryczan,
bp Andrzej Suski
biskup pomocniczy Marek Jędraszewski
Warszawa, 16 stycznia 2012 r.
Biskupi apelują o przyznanie Telewizji Trwam miejsca na multipleksie cyfrowym
Biskupi należący do Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski po dzisiejszych obradach w Warszawie wydali oświadczenie ws. Telewizji Trwam i jej starań o koncesję na nadawanie cyfrowe. Członkowie Rady apelują o przyznanie Telewizji Trwam miejsca na platformie cyfrowej.
Księża biskupi argumentują, że „wykluczenie stacji o charakterze religijnym w procesie koncesyjnym narusza zasadę pluralizmu oraz równości wobec prawa”. Napisali też, że katolicy powinni mieć zapewniony swobodny dostęp do programów TV Trwam w systemie naziemnej telewizji cyfrowej. Podkreślają, że TV Trwam „nadaje od ponad ośmiu lat i wykazuje stabilność finansową”, co powinno jej zagwarantować włączenie do systemu telewizji cyfrowej w Polsce. Jak powiedział ks. bp Wojciech Polak, sekretarz generalny KEP księża biskupi stwierdzili, że TV Trwam została niesłusznie wyłączona z systemu cyfrowego.
Treść oświadczenia Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski w sprawie przyznania Telewizji Trwam miejsca na multipleksie cyfrowym
więcej.
Podczas posiedzenia Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski księża biskupi omawiali także kwestię bioetyczną w sytuacji zgłaszania do Sejmu skrajnych projektów. Jak powiedział ks. bp Wojciech Polak księża biskupi przypominają stanowisko Kościoła o podstawowej zasadzie szanowanie ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci oraz naturalnym przekazywaniu życia w małżeństwie. Podczas posiedzenie omawiana była też sprawa reformy finansowania Kościoła. Ks. bp Wojciech Polak powiedział, że księżom biskupom nie chodzi o przywileje ale o współdecydowanie w rozstrzyganiu kwestii zwianych z zadośćuczynieniem za dobro odebrane Kościołowi.
W posiedzeniu Rady Stałej, które odbyło się w Sekretariacie Konferencji Episkopatu w poniedziałek 16 stycznia, wzięli udział wszyscy jej członkowie poza prymasem Polski abp. Józefem Kowalczykiem. Obecni byli natomiast m.in. dwaj zaproszeni biskupi: abp Stanisław Budzik i abp Henryk Hoser, którzy referowali zagadnienia związane z finansami Kościoła i kwestiami bioetycznymi.
Źródło: KEP
