W stulecie konsekracji

Dokumenty, pamiątki po ks. kard. Adamie Stefanie Sapiesze od
niedzieli będzie można oglądać w Muzeum Katedralnym im. Jana Pawła II na Wawelu
w Krakowie. Mija sto lat od momentu konsekracji biskupiej ks. kard.
Adama S. Sapiehy – wielkiego Polaka, którego postawa wobec czasów przełomu XIX i
XX w. nieprzerwanie fascynuje.

17 grudnia 1911 r. ks. kard. Sapieha w Kaplicy Sykstyńskiej został konsekrowany
na biskupa przez św. Piusa X.  Mija sto lat od jego konsekracji, a za
kilka tygodni przypada rocznica ingresu do katedry wawelskiej. Ponieważ jest to
jeden z najświetniejszych pontyfikatów w dziejach nie tylko diecezji
krakowskiej, ale i Kościoła w Polsce, dlatego te rocznice zostaną upamiętnione
wystawą pt. "Kardynał Adam Stefan Sapieha w 100-lecie konsekracji i ingresu".
Celem ekspozycji, co podkreślają organizatorzy, jest nie tylko ukazanie
kardynała jako wielkiego męża stanu i pasterza Kościoła, ale także jako
człowieka, który swój urząd na biskupim tronie Kościoła krakowskiego sprawował
nieprzerwanie przez czterdzieści lat.
– Chcemy przypomnieć postać człowieka, który w czasie I wojny światowej przez
Książęco-Biskupi Komitet Pomocy dla Dotkniętych Klęską Wojny pomógł tak wielu
ludziom. Chcemy przypomnieć niezwykłego człowieka, który w czasie II wojny
światowej i w okresie komunizmu stał się księciem nieustraszonym, niezłomnym,
tym, za którym chroniło się tak wiele osób – mówi ks. prof. dr hab. Jacek Urban,
dyrektor Archiwum Kapituły Metropolitalnej. Dodaje również, że ks. kard. Adam
Stefan Sapieha wyświęcił na kapłana Karola Wojtyłę.
Na wystawie zobaczymy m.in. obiekty związane z dzieciństwem i młodością ks.
kard. Adama Sapiehy, w tym odpis metryki chrztu świętego, indeks, dokumenty
poświadczające nominację na biskupa krakowskiego oraz ingres. Wystawiono również
szaty, w które ubrany był ks. kard. Sapieha w dniu ingresu do katedry
wawelskiej, tzn.: infułę biskupa Tomasza Strzępińskiego, kapę koronacyjną
Michała Korybuta Wiśniowieckiego oraz pastorał biskupa Małachowskiego.
Zaprezentowano również biurko, przy którym pracował.
Wystawę zorganizowały: Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie, Archiwum
Krakowskiej Kapituły Katedralnej, przy współpracy Muzeum Katedralnego im. Jana
Pawła II na Wawelu. Wernisaż odbędzie się jutro. Po Mszy św. pod przewodnictwem
ks. kard. Stanisława Dziwisza, która rozpocznie się o godz. 10.00 w katedrze
wawelskiej, zgromadzeni przejdą do muzeum, gdzie nastąpi otwarcie ekspozycji.

 

Małgorzata Bochenek

drukuj