Recydywa antyklerykalizmu

Do przeciwstawiania się wzrastającym tendencjom do usuwania religii z
przestrzeni publicznej w naszej Ojczyźnie wezwali polscy biskupi obradujący w
Przemyślu. W zdecydowanych słowach stanęli w obronie zaatakowanego ponownie
znaku krzyża, tym razem umieszczonego w Sejmie.

Przypomnieli też zarządowi telewizji publicznej, że zgodnie z prawem audycje
powinny szanować przekonania religijne odbiorców, a zwłaszcza chrześcijański
system wartości. – To zdumiewające, że są to ludzie, którzy jeszcze niedawno
byli poszukującymi chwały pod sztandarem krzyża, w cieniu krzyża, a dzisiaj ten
krzyż chcą zwalczać – ubolewał ks. abp Józef Michalik. W czasie konferencji
podsumowującej 356. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski
przewodniczący tego gremium zwrócił uwagę, że budzenie upiorów nienawiści,
antyklerykalizmu czy podziałów w Narodzie jest wyrazem nieodpowiedzialności.
Podkreślił, że ludzie reprezentujący takie postawy kompromitują się sami. – Kto
chce usunąć krzyż z przestrzeni publicznej w Polsce, ten chce wprowadzać własną
ideologię nienawiści i swoją rację za wszelką cenę postawić na tym miejscu –
powiedział ks. abp Michalik.
Odnosząc się wprost do działań Ruchu Palikota zmierzających do usunięcia krzyża
z Sejmu, ks. abp Józef Michalik zwrócił uwagę, że Kościół jest żywym organizmem
ochrzczonych i przy tej okazji sprawdzi się, ilu ochrzczonych jest za Kościołem
w parlamencie. – Kto jest ochrzczony, ma obowiązek pogłębiać wiarę. Teraz będzie
egzamin z tego, kto czuje się Kościołem, kto czuje się związany z symboliką
krzyża – wyjaśnił. Odnosząc się do zapowiedzi prezesa TVP o niezatrudnianiu "Nergala"
w nowej edycji "The Voice of Poland", ksiądz arcybiskup zaznaczył, że jest to
zwycięstwo rozsądku, gdyż "nie będzie promocji satanistycznych, nihilistycznych
czy cynicznych programów w środkach komunikacji społecznej". Odnosząc się do
sytuacji, jaka powstała po ostatnich wyborach, ks. abp Michalik podkreślił, że
Kościół nie obawia się rzeczywistości, gdyż widać w naszym kraju także bardzo
wiele pozytywnych zmian. Jako przykład wymienił inicjatywę zmiany ustawy
dotyczącej pełnej obrony życia dzieci poczętych, którą wsparło swoim podpisem
600 tys. Polaków.
O sytuacji w naszej Ojczyźnie mówił również ks. kard. Stanisław Dziwisz w czasie
sprawowanej wczoraj w katedrze przemyskiej Mszy św. dziękczynnej za beatyfikację
Jana Pawła II, a także z okazji 25. rocznicy sakry biskupiej miejscowego
metropolity ks. abp. Józefa Michalika. Metropolita krakowski podkreślił, że dziś
wielu Polaków pogubiło się w poszukiwaniu kształtu życia osobistego,
społecznego, politycznego i nie odróżnia dobra od zła. – Miejsce w polityce
zdobywać się powinno odwiecznymi wartościami, a dziś w Polsce bluźnierstwo uważa
się za sztukę, patriotyzm za zacofanie. Trzeba więc dziś podjąć zadanie nowej
ewangelizacji. To nasze zadanie na dziś. Wierzymy, że będą nas w nim wspierać
święci na czele z bł. Janem Pawłem II – mówił ks. kard. Stanisław Dziwisz. W
czasie Eucharystii nastąpiło uroczyste przekazanie archidiecezji przemyskiej
relikwii bł. Jana Pawła II. Nawiązując do obecności krzyża, który towarzyszył
Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II podczas jego ostatniego nabożeństwa Drogi
Krzyżowej w Wielki Piątek 2005 r., ks. kard. Dziwisz potępił przypadki
lekceważenia krzyża. – Niech peregrynacja krzyża Jana Pawła II, jaka odbywać się
będzie od jutra po archidiecezji przemyskiej, będzie wynagradzaniem za
znieważanie krzyża i Kościoła – apelował. Podkreślił, że biskupi zebrani w
przemyskiej katedrze modlą się za Kościół w Polsce, za Ojczyznę i za
przewodniczącego Episkopatu, któremu z okazji jubileuszu podziękował za wierną i
kompetentną posługę w Kościele.
Z okazji 20-lecia święceń biskupich specjalne przesłanie do ks. abp. Michalika
wystosował Ojciec Święty. "Mając dobre rozeznanie zmieniających się warunków
życia w sferze duchowej, społecznej czy politycznej i korzystając ze środków
społecznego przekazu, właściwie podajesz nauczanie Kościoła, ukazując i chroniąc
niezmienną i wieczną prawdę Ewangelii" – napisał Benedykt XVI w liście
odczytanym przez nuncjusza apostolskiego w Polsce ks. abp. Celestino Migliorego.
Dziękując wszystkim za życzenia, ks. abp Michalik w sposób szczególny wyraził
wdzięczność księdzu arcybiskupowi Ignacemu Tokarczukowi.
Podczas 356. Zebrania Plenarnego KEP, jakie odbyło się w Przemyślu, podjęto
kilka ważnych decyzji personalnych. Gnieźnieński biskup pomocniczy ks. bp
Wojciech Polak zastąpi na stanowisku sekretarza generalnego Konferencji
Episkopatu ks. abp. Stanisława Budzika, który we wrześniu został mianowany
metropolitą lubelskim. Nowy sekretarz pełnił przez ostatnie dwa lata funkcję
delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji. Był także
członkiem Rady Stałej Konferencji Episkopatu. W sobotę podkreślał, że wybór na
stanowisko sekretarza generalnego jest dla niego wyrazem uznania i zaufania ze
strony biskupów, a nowe zadanie chce podjąć przede wszystkim jako służbę.
Z kolei przewodniczącym powołanego przez Episkopat Zespołu ds. Nowej
Ewangelizacji został ks. bp Grzegorz Ryś, krakowski biskup pomocniczy. Gremium
to będzie działało w ramach Komisji KEP ds. Duszpasterstwa. Natomiast na nowego
przewodniczącego Komisji ds. Misji księża biskupi wybrali ks. bp. Jerzego
Mazura. Ordynariusz ełcki zastąpi na tym stanowisku ks. bp. Wiktora Skworca,
który pełnił tę funkcję przez dwie kadencje. Delegatem Konferencji Episkopatu
ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej został ks. bp Wiesław Lechowicz, biskup
pomocniczy tarnowski.
Pasterze Kościoła w Polsce w czasie przemyskich obrad zaaprobowali także obrzęd
pogrzebu związany z kremacją ciała ludzkiego. Podkreślili jednak, że zwyczajna
forma pogrzebu odbywa się przy trumnie z ciałem zmarłego, choćby z racji
teologicznych – ponieważ ciało Jezusa zostało złożone do grobu. W komunikacie
wydanym na zakończenie obrad poinformowali o przygotowanym liście pasterskim "O
szacunku dla ciała zmarłego i obrzędach pogrzebu związanych z kremacją zwłok".
Będzie on odczytany we wszystkich świątyniach w Polsce w niedzielę, 13
listopada.

 

Małgorzata Pabis

drukuj