Niejasna sytuacja szpitala im. Babińskiego w Krakowie
Pracownicy Szpitala Specjalistycznego im. dr Józefa Babińskiego w Krakowie
obawiają się o losy swojej placówki. Pracownicy skarżą się na brak dialogu z
Zarządem Województwa Małopolskiego i dyrekcją szpitala.
Jutro odbędzie się akcja protestacyjna.
Sytuacja szpitala jest niepewna. Dwa lata temu Zarząd Województwa
Małopolskiego w przyjętej uchwale postanowił o sprzedaży palcówki. Wartość
kompleksu zaniżono. Po wielu protestach pracowników odstąpiono od planu. Jednak
w dalszym ciągu los szpitala jest niepewny. Pracownicy nie są informowani o
zamiarach Zarządu Województwa Małopolskiego. Boją się redukcji oddziałów. Skarżą
się na brak koncepcji lecznictwa psychiatrycznego w regionie. „Niepokojąca jest
przede wszystkim dezinformacja i brak dialogu z Zarządem Województwa
Małopolskiego i zarządem szpitala” – powiedziała Ewa Jędrys przewodnicząca rady
pracowników i członek zarządu NSZZ Solidarność szpitala im. Józefa Babińskiego w
Krakowie.
Na jutro pracownicy szpitala zapowiedzieli protest w obronie placówki.
Manifestacja rozpocznie się o godzinie 15:15 tuż za terenem szpitala przy ul
Babińskiego.
Szpital Babińskiego obejmuje opieką pacjentów z całego regionu Małopolski, a
także z całej Polski. W wyniku wieloletnich reform i rozwoju jest obecnie wysoko
specjalistycznym ośrodkiem posiadającym w swojej strukturze oddziały
ogólnopsychiatryczne i specjalistyczne – niektóre są jedynymi tego typu
ośrodkami w skali kraju jak np. Oddział Leczenia Zaburzeń Osobowości i Nerwic
czy Ośrodek Rehabilitacji składa się z kilku wyspecjalizowanych jednostek. W
strukturze Szpitala funkcjonuje również Wojewódzki Ośrodek Terapii Uzależnień i
Współuzależnienia. Jest to jedyne miejsce w województwie małopolskim oferujące
całościowy system leczenia uzależnienia – od odtrucia organizmu i leczenia
objawów odstawienia alkoholu.
Kadrę 1000 pracowników tworzą wysoko wykwalifikowani specjaliści reprezentujący
różne zawody medyczne i pozamedyczne.
W Szpitalu Babińskiego rocznie hospitalizowanych jest 10.000 pacjentów, pomoc
ambulatoryjną uzyskuje 50.000 chorych.
Cały kompleks szpitalny wraz z parkiem, kaplicą, pawilonami chorych jest
unikatowym na skalę europejską, przepięknym secesyjnym obiektem zabytkowym
wpisanym do rejestru zabytków.
RIRM
