Jesteśmy z nich dumni

Znałem obu pilotów i gwarantuję wam, że obaj byli pilotami wybitnymi. Byli
wzorem dla swoich podwładnych. Naprawdę możemy być z nich dumni – tymi słowami
dowódca 8. Bazy Lotnictwa Transportowego Kraków-Balice płk Jacek Łazarczyk
scharakteryzował mjr. Arkadiusza Protasiuka i płk. Zdzisława Cieślika.

Setki mieszkańców Olkusza wzięły udział w uroczystościach poświęconych obu
pilotom. Była też silna delegacja wojskowa i przedstawiciele władz
samorządowych.
– Tu żyli, wzrastali i przygotowywali się do swych zadań i służby Ojczyźnie.
Złączyła ich też śmierć na stanowisku w służbie Ojczyzny. I za to chcemy im
podziękować – podkreślił w kazaniu ks. dziekan Henryk Januchta. Po Mszy św.
uczestnicy ceremonii, na czele z Wojskową Asystą Honorową 8. Bazy Lotnictwa
Transportowego w Krakowie, przeszli pod budynek Szkoły Podstawowej nr 9 im. ppłk.
pilota Stanisława Skarżyńskiego. Tam odsłonięto obelisk i tablicę poświeconą
dowódcy lotu do Smoleńska oraz pilotowi poległemu w katastrofie CASY pod
Mirosławcem. Uroczystego odsłonięcia dokonały żony pilotów: Magdalena Protasiuk
i Joanna Cieślik.

Mundur Protasiuka w szkolnej gablocie
Zabierający głos wielokrotnie zapewniali o dumie olkuszan z faktu, że to właśnie
w ich mieście dorastali dwaj wspaniali piloci. Mówił o tym burmistrz miasta
Dariusz Rzepka. – Odwiedzając nasze miasto, budzili radość i dumę nas
wszystkich. Ta radość i duma powodowane były tym, że spośród nas, z Olkusza,
wywodzą się oficerowie, wojskowi, służący swoimi niezwykłymi zdolnościami
Ojczyźnie, reprezentujący zawód dostępny nielicznym – podkreślił Rzepka. –
Wierzymy, że dzięki temu obeliskowi dla naszych dzieci mjr Arkadiusz Protasiuk i
płk Zdzisław Cieślik będą powodem do dumy i wzorowych postaw, dzięki którym
trudy nauki i pracy pozwalają osiągać marzenia i upragnione cele. – Znałem obu
pilotów i gwarantuję wam, że obaj byli pilotami wybitnymi. Byli wzorem dla
swoich podwładnych, a przy tym zawsze przyjacielscy i uśmiechnięci oraz otoczeni
gronem przyjaciół. Naprawdę możemy być z nich dumni – powiedział na koniec
dowódca 8. Bazy Lotnictwa Transportowego Kraków-Balice płk pilot Jacek
Łazarczyk.
– Cieszymy się, że nasza społeczność w tak piękny sposób uczciła pamięć obu
pilotów, których losy potoczyły się tragicznie. Tym samym olkuszanie po raz
kolejny potwierdzili, jak bardzo bliskie są im tradycje lotnicze. To jest
naprawdę fantastyczne – podkreślili w rozmowie z "Naszym Dziennikiem"
przedstawiciele Koła Miejskiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów
Politycznych. Współautor pamiątkowej tablicy, płk pilot Czesław Kurczyna, były
dowódca 2. Eskadry 13. Pułku Lotnictwa Transportowego w Krakowie i prezes
Stowarzyszenia Służb Mundurowych Województwa Małopolskiego, zwrócił uwagę, że
ceremonia spotkała się z ogromnym zainteresowaniem. – Cieszę się, że tak wiele
osób przybyło tutaj, by uczestniczyć w odsłonięciu tego pomnika – podkreślił.
Wzruszenia nie kryli także rodzice mjr. Arkadiusza Protasiuka – pani Lucyna i
pan Władysław, którzy za pośrednictwem redakcji "Naszego Dziennika" składają
podziękowania pomysłodawcom i organizatorom przedsięwzięcia. – Jesteśmy ogromnie
szczęśliwi, że mogliśmy uczestniczyć w tej dzisiejszej uroczystości. To dla nas
najlepszy dowód, że choć nasz Syn jest od tylu już miesięcy opluwany przez część
mediów i władz, to jednak w pamięci olkuszan, kolegów, nauczycieli i pilotów
pozostanie tym, kim był w rzeczywistości – podkreślają państwo Protasiukowie.

W upamiętnieniu wzięli udział rodzice i rodzeństwo zmarłych tragicznie pilotów,
ich żony z dziećmi. Byli posłowie ziemi olkuskiej Jacek Osuch i Andrzej Ryszka,
starosta powiatu olkuskiego Jerzy Kwaśniewski. Do Olkusza przyjechali też
przedstawiciele Sił Powietrznych: m.in. dowódca 8. Bazy Lotnictwa Transportowego
Kraków-Balice, płk Jacek Łazarczyk, szef 36. Specjalnego Pułku Lotnictwa
Transportowego płk Mirosław Jemielniak, mjr Tomasz Nowosielski, pilot specpułku.
W auli szkolnej goście mogli obejrzeć specjalną wystawę poświęconą pilotom i
patronowi szkoły. Wśród eksponatów znalazło się wiele ich niepublikowanych
dotychczas zdjęć, odznaczenia i mundury.
Szkoła Podstawowa nr 9 nosi imię ppłk. Stanisława Skarżyńskiego – wielkiego
patrioty, sławnego pilota sportowego, bohatera wojny polsko-bolszewickiej z roku
1920. Zginął zestrzelony przez Niemców nad kanałem La Manche w 1942 roku.
Nosząca jego imię szkoła od lat kultywuje tradycje polskiego lotnictwa. Z
Olkuszem związani byli także: wybitny przedwojenny konstruktor lotniczy,
żołnierz AK i jeniec obozu koncentracyjnego Auschwitz – Antoni Kocjan, oraz płk
pilot Władysław Gnyś, bohater kampanii wrześniowej, który przeszedł do historii
jako pierwszy, który w locie bojowym 1 września zestrzelił dwie niemieckie
maszyny nad miejscowością Żurada koło Olkusza. n

 

Marta Ziarnik, Olkusz

 


To dla nas najlepszy dowód, że choć nasz Syn jest od tylu już miesięcy
opluwany przez część mediów i władz, to jednak w pamięci olkuszan pozostanie
tym, kim był w rzeczywistości Lucyna i Władysław Protasiukowie

 

drukuj