Majorowi Protasiukowi i generałowi Kwiatkowskiemu
Dzisiaj w Olkuszu odsłonięty zostanie obelisk upamiętniający dowódcę lotu do
Smoleńska mjr. Arkadiusza Protasiuka. Dzień później w rodzinnej miejscowości
gen. Bronisława Kwiatkowskiego – Mazurach koło Kolbuszowej na Podkarpaciu, jedna
z podstawówek otrzyma imię dowódcy operacyjnego Sił Zbrojnych.
Mszą św. w oprawie wojskowej rozpoczną się dzisiaj o godz. 10.00 w Olkuszu
uroczystości upamiętniające ofiary katastrofy smoleńskiej. Później przed
budynkiem Szkoły Podstawowej nr 9 im. ppłk. pilota Stanisława Skarżyńskiego na
osiedlu Słowiki odsłonięty zostanie obelisk upamiętniający dwóch pilotów
związanych z tym miastem: mjr. pilota Arkadiusza Protasiuka oraz tragicznie
zmarłego w styczniu 2008 r. w katastrofie CASY pod Mirosławcem płk. pilota
Zdzisława Cieślika. Jak podkreśla w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" dyrektor
szkoły Janusz Cieślik, pomysł, by pomnik stanął właśnie w tym miejscu, wynika z
faktu, iż to właśnie z osiedlem Słowiki wiążą się losy obu pilotów. A szkoła
nosząca imię ppłk. pilota Stanisława Skarżyńskiego znana jest z pielęgnowania
tradycji lotniczych. – Dlatego stwierdziliśmy, że to miejsce, otoczone zielenią
i często odwiedzane przez mieszkańców z racji swojego uroku, będzie najlepszym
dla tego pomnika miejscem – tłumaczy dyrektor Cieślik. Jego pomysł spotkał się z
bardzo życzliwym odzewem. W tym m.in. byłego dowódcy 2. Eskadry 13. Pułku
Lotnictwa Transportowego w Krakowie płk. pilota Czesława Kurczyny. Nie było też
problemów ze znalezieniem sponsorów i osób, które bezinteresownie chciały pomóc
w postawieniu obelisku. W tej grupie jest wielu lokalnych przedsiębiorców. – W
ten sposób w ciągu kilku miesięcy udało nam się zrealizować nasz zamiar, który
spotkał się z olbrzymim poparciem mieszkańców, i już w piątek dokonamy
uroczystego odsłonięcia obelisku upamiętniającego olkuskich pilotów – zaznacza
dyrektor Cieślik. – To byli nasi chłopcy, którzy, niestety, w tragicznych
okolicznościach zapisali się w historii polskiego lotnictwa – mówi, dodając, że
dzięki obeliskowi także kolejne pokolenia będą o nich pamiętać.
Dzień później – w sobotę, 10 września – w miejscowości Mazury w powiecie
kolbuszowskim upamiętniony zostanie gen. Bronisław Kwiatkowski, dowódca
operacyjny Sił Zbrojnych. Jego imieniem nazwana zostanie tamtejsza szkoła
podstawowa. Przed budynkiem zostanie odsłonięte popiersie generała oraz
poświęcona tablica upamiętniająca patrona szkoły. Jak podkreśla dyrektor
placówki Marek Wiącek, inicjatywa nadania jej imienia generała wyszła od samych
mieszkańców, podkreślających, że będzie to najlepszy patron. Uroczystości
rozpocznie o godzinie 10.00 Msza św. w kościele parafialnym w Mazurach
odprawiona w intencji śp. gen. Kwiatkowskiego, po której nastąpi przemarsz w
uroczystej oprawie wojskowej do szkoły. Udział w nich zapowiedziało już wielu
wojskowych.
Marta Ziarnik
