Płyta „Jan Paweł II – Santo Subito”
Z Jackiem Chodorowskim, znawcą opery współpracującym z miesięcznikiem „Muzyka21” i kwartalnikiem „Trubadur”, o wydanej przez Fundację Pomocy Artystom Polskim CZARDASZ płycie: „Jan Paweł II – Santo Subito”, rozmawia Małgorzata Bochenek
Co jako krytyk muzyczny powiedziałby Pan o płycie „Jan Paweł II – Santo Subito”?
– Zawiera ona ilustrowane muzycznie fragmenty tekstów Karola Wojtyły (znakomicie interpretowane przez aktora Tadeusza Malaka), pieśni i utwory instrumentalne nawiązujące w swej treści do postaci Papieża lub inspirowane jego posługą (wykonywane głównie przez sopranistkę Ewę Wartę-Śmietanę, oboistę Mariusza Pędziałka i pianistę Tomasza Romanka). Bardzo trafna jest interpretacja utworów. Ewa Warta-Śmietana doskonale czuje się w takim repertuarze, śpiewa z natchnieniem. Kiedy trzeba, akcentuje smutek, nadzieję… Potrafi nadać wykonywanym pieśniom specyficzny, modlitewny charakter. Pięknie brzmi również obój Mariusza Pędziałka. Szczególnie w utworach A. Piazzoli jego dźwięk ma miękkość jedwabiu i jest swoistym „instrumentalnym bel canto”. Pianista Tomasz Romanek w swej grze jest dla solistów idealnym partnerem. Świetni są także pozostali wykonawcy: oktet wokalny „Octava”, pianistka Małgorzata Westrych, gitarzysta basowy Krzysztof Orzechowski, perkusista Sławomir Berny.
Płyta jest odpowiedzią na prośby publiczności, która po śmierci Ojca Świętego uczestniczyła w koncertach, prowadzonych przez Pana, organizowanych w różnych częściach Polski przez fundację CZARDASZ…
– To prawda. Płyta ukazała się w 30. rocznicę wyboru Papieża Polaka. Jej promocja odbywa się podczas koncertów, na przykład w ramach ostatniej wielkiej gali w krakowskiej filharmonii. Koncert ów składał się z trzech części, pierwsza była poświęcona primadonnie operetki Iwonie Borowickiej z racji przypadających w tym roku wielu ważnych rocznic związanych z tą wybitną śpiewaczką. Podczas drugiej części wybrzmiały trzy reprezentatywne utwory zawarte na wspomnianej płycie, a na zakończenie wieczoru wystąpił Marek Torzewski.
Czy płyta „Jan Paweł II – Santo Subito” cieszy się dużą popularnością?
– Minął zaledwie miesiąc od jej ukazania się, a już zyskała wielkie uznanie u publiczności i krytyki muzycznej. To jest płyta, która zarówno przez muzykę, jak i przez słowo stwarza atmosferę „odpocznienia w pokoju” – jak pięknie ujął to w słowie napisanym do albumu płyty duszpasterz krakowskich środowisk twórczych ks. infułat Jerzy Bryła. To prawdziwa duchowa uczta.
Dziękuję za rozmowę.
