Kłamliwy materiał
Wyemitowany w poniedziałek przez TVP 1 w wieczornych „Wiadomościach” kłamliwy materiał o Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej jest zamachem na wolność słowa i wolność nauki. Wydaje się, iż jego zasadniczym celem jest skłócenie toruńskiego środowiska uniwersyteckiego. Ewidentnym błędem dziennikarzy „Wiadomości” jest pojmowanie funkcjonowania uczelni wyższych wyłącznie w kategoriach rynkowej konkurencji. Należy zaznaczyć, iż w demokratycznym państwie każda uczelnia ma prawo do budowania swojej specyfiki. Tak też czyni to Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, dbając, by program studiów był zbieżny z hasłem: „Fides, Ratio et Patria” („Wiara, Rozum i Ojczyzna”) widniejącym w jej herbie. Zasadne pozostaje pytanie, dla kogo niewygodna jest WSKSiM? Uczelnia bowiem, kształcąc na bardzo wysokim poziomie, jest doceniana przez niezależne ośrodki. W roku akademickim 2008/2009 Państwowa Komisja Akredytacyjna dokonała oceny jakości kształcenia na kierunkach dziennikarstwo i komunikacja społeczna oraz politologia, przyznając obu ocenianym kierunkom ocenę pozytywną. Należy dodać, iż kontrola niezbicie dowiodła, że WSKSiM spełnia na wysokim poziomie wszystkie wymagania kadrowe, programowe i organizacyjne oraz posiada odpowiednią bazę materialną. Również tegoroczne rankingi miesięcznika „Perspektywy” i dziennika „Rzeczpospolita” wskazują, iż Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu jest najlepszą niepubliczną uczelnią magisterską w regionie i czołową w Polsce.
Dlatego też rozpowszechnianie oszczerstw na temat WSKSiM na podstawie niezweryfikowanej wypowiedzi „rzekomej absolwentki” uczelni, która de facto została skreślona z listy studentów ze względu na niezaliczoną sesję egzaminacyjną, powoduje, że materiał „Wiadomości” jest karygodnym przejawem braku poszanowania dla prawdy. Należy zatem zaznaczyć, iż dziennikarze telewizji publicznej sprzeniewierzyli się etyce dziennikarskiej, ale i złamali prawo.
not. Amb
