fot. PAP/EPA

Papież Franciszek: Szacunek dla życia jest brutalnie łamany

Papież Franciszek napisał, że zasady fundamentalnego szacunku dla życia ludzkiego są „dzisiaj łamane w sposób brutalny nie tylko w wyniku zachowań jednostek, ale także decyzji i układów strukturalnych”. Wśród przyczyn wymienił dążenie do zysku i technologie.

Watykan opublikował we wtorek list Franciszka do Papieskiej Akademii Życia z okazji jubileuszu jej 25-lecia. Akademię założył papież Jan Paweł II.

„Podporządkowanie zyskowi i rytmowi rozwoju technologii stwarzają nieznane dotąd możliwości wpływania na badania biomedyczne, kierunek edukacji, selekcję potrzeb” – podkreślił Franciszek.

Wyraził zaniepokojenie „postępem antykultury wojny i podziału” oraz tym, że „trwa schizma między jednostkami i narodami”.

Zaznaczył jednocześnie, że w ciągu ćwierć wieku swej działalności Akademia wyróżniła się istotnym zaangażowaniem na rzecz sprzeciwu wobec aborcji i eutanazji, które nazwał „najcięższym złem”, „stojącym w sprzeczności z duchem życia i spychającym w głąb antykultury śmierci”.

W liście adresowanym do przewodniczącego watykańskiej instytucji księdza arcybiskupa Vincenzo Paglii Papież wyraził przekonanie, że jej praca jest szczególnie ważna w momencie historycznym, w którym cała ludzkość pogrążona jest „poważnych trudnościach”, a relacje rodzinne i społeczne naznaczone są „głębokim rozdarciem”.

Jest to zdaniem Franciszka „wynik wzajemnej nieufności jednostek i narodów”, która podsycana jest przez „przesadne podążanie za własnymi interesami i rozpaczliwą rywalizację, która nie stroni od przemocy”. To również – dodał – wina „dystansu między obsesją na punkcie własnego dobrobytu i wspólnym szczęściem ludzkości”.

Jako zadanie dla Kościoła Papież wskazał zaangażowanie na rzecz krzewienia i obrony życia. Zwrócił też uwagę na zjawisko rosnącej „erozji wrażliwości” wobec całej ludzkości i jej przyszłości. Określił ją jako „antymentalność obojętności wobec wspólnoty”, która jest sojusznikiem „despotyzmu pieniądza”.

Franciszek, zwracając uwagę na „paradoks”, zapytał: „Jak to jest możliwe, że właśnie w momencie historii świata, gdy dostępne zasoby ekonomiczne i technologiczne pozwoliłyby nam zaopiekować się w wystarczający sposób wspólnym domem i rodziną ludzką, szanując w ten sposób zalecenie samego Boga, z zasobów tych wynikają nasze najbardziej agresywne podziały i najgorsze koszmary?”.

W ocenie Papieża „mężczyźni i kobiety naszych czasów są często zdemoralizowani i zdezorientowani, bez wizji”.

„System pieniądza i ideologia konsumpcjonizmu dokonują selekcji naszych potrzeb i manipulują naszymi marzeniami, bez żadnej uwagi wobec piękna życia” – ostrzegł.

Chrześcijanie – wskazał Franciszek – są jako pierwsi wezwani do tego, by zareagować w obliczu tych negatywnych zjawisk, które „wzniecają podziały, obojętność, wrogość”.

Zaapelował o sprzeciw wobec ideologii zdającej się na rynek i technikę oraz o działanie na rzecz „człowieczeństwa”.

Franciszek przypomniał, że św. Jan Paweł II jako pozytywne znaki, dające nadzieję, dostrzegał „gesty przyjmowania i obrony życia ludzkiego, rosnącą uwagę wobec jakości życia i ekologii”.

PAP/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl