fot. Robert Sobkowicz/Nasz Dziennik

Zerowy PIT dla młodych  

Jedną z propozycji w ramach tzw. piątki Kaczyńskiego jest wprowadzenie zerowego podatku PIT dla osób poniżej 26. roku życia. Sprawdziliśmy, kiedy i na jakich zasadach zerowa stawka zacznie obowiązywać.  

500 plus na pierwsze dziecko, trzynasta emerytura, obniżenie kosztów pracy, przywrócenie połączeń autobusowych i zerowy PIT dla młodych Polaków – to propozycje zawarte w tzw. piątce Kaczyńskiego. Według wstępnych wyliczeń, mają one kosztować budżet państwa około 40 miliardów złotych. Ta ostatnia propozycja to dobry start na wejście w dorosłe życie dla osób poniżej 26. roku życia.

– Zwolnienie z PIT dla osób do 26. roku życia to ważna propozycja dla wielu młodych osób, tych, którzy rozpoczynają aktywność zawodową. Chodzi o to, aby ich zachęcić do możliwie szybkiego rozpoczęcia pracy – powiedział poseł PiS Bartłomiej Wróblewski.

W lipcu Sejm przyjął zerowy PIT dla młodych. Regulacja zostanie wprowadzona jeszcze w wakacje.

– Każdy pomysł, który ma obniżyć podatek, a w tym przypadku jest to podatek zerowy, jest pomysłem bardzo dobrym. W tę stronę jak najbardziej należy zmierzać – wskazał przedsiębiorca i radny Gniezna z PiS Paweł Kamiński.

Dzięki nowym przepisom osoby poniżej 26. roku życia będą otrzymywać wyższe wynagrodzenie. Aby skorzystać ze zwolnienia podatkowego, w ciągu roku nie będzie można zarobić więcej niż 85 tysięcy złotych. Oznacza to zarobki miesięczne nie wyższe niż 6,5 tysiąca złotych „na rękę”.

– Pokazujemy, że nasz program socjalny, nasz program prospołeczny adresowany jest nie tylko do starszych, nie tylko do chorych, ale także do osób młodych – podkreślił Krzysztof Ostrowski, poseł PiS.

Zerowy PiT dla młodych zacznie obowiązywać już od sierpnia. Szacuje się, że z nowych rozwiązań skorzysta 2 miliony młodych ludzi. Podobne rozwiązania funkcjonują w Belgii, Francji i Czechach.

TV Trwam News/RIRM

drukuj