Zakończył się szczyt NATO w Brukseli

Walka z terroryzmem, zwiększenie wydatków na obronność czy realizacja postanowień szczytu warszawskiego – to główne tematy poruszane na spotkaniu przywódców państw Sojuszu Północnoatlantyckiego. Brukselski szczyt był okazją nie tylko do ustaleń korzystnych dla naszego kraju, ale także do spotkań polskiego prezydenta z innymi światowymi przywódcami.

Podczas spotkania przywódców państw Sojuszu Północnoatlantyckiego potwierdzono realizację postanowień szczytu warszawskiego; budowy bezpieczeństwa w naszej części Europy – poinformował prezydent Polski Andrzej Duda.

– Mogę śmiało powiedzieć, że one są realizowane. Byłem obecny na powitaniu żołnierzy państw sojuszniczych, którzy tworzą w Polsce grupę batalionową Sojuszu Północnoatlantyckiego. Ci żołnierze są obecni, a oprócz tego także oddziały amerykańskie. Jest realizowana budowa tarczy antyrakietowej w Redzikowie, a więc szereg działań sojuszniczych, o których jeszcze kilka lat temu nikomu się nawet nie śniło, że będą realizowane – mówił prezydent RP.

Polski prezydent powiedział, że plany i strategię podwyższenia nakładów na obronność do 2,2 proc. PKB do 2020 r. i 2,5 proc. PKB do 2030 r. przedstawił na forum NATO, a w środę rozmawiał na ten temat z wicepremierem Mateuszem Morawieckim.

Zadowolenia ze szczytu w Brukseli nie kryje także minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, który podkreślił, że Polska uzyskała to, co chciała.

– Potwierdzenie przedłużenia obecności grup bojowych i wojsk amerykańskich po roku 2018, a ma to olbrzymie znaczenie. Oczywiście jesteśmy świadomi, że w przyszłości będzie się to w różnych etapach jeszcze się rozgrywało, ale jest rozstrzygnięte – powiedział szef MON.

Polski prezydent ocenił, że ze strony państw Sojuszu nie ma obiekcji w kwestii wzmocnienia wschodniej flanki NATO. Według niego, przywódcy państw podkreślali, że był to ruch „konieczny i zasadny”. Andrzej Duda poinformował także o deklaracji Polski związanej z walką z terroryzmem.

– Zadeklarowaliśmy również, że jesteśmy gotowi współdziałać w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego, jeżeli takie będą decyzje, we wzmocnieniu potencjału NATO w ramach koalicji antyterrorystycznej, przeciwko terroryzmowi – zaznaczył Andrzej Duda.

Odniósł się w tym kontekście do ostatnich tragicznych wydarzeń, jakie miały miejsce w Manchesterze, gdzie wśród ofiar zamachu terrorystycznego znaleźli się Polacy. Prezydent wskazał, że bezpieczeństwo obywateli winno być priorytetem dla każdego państwa i jego przywódcy.

– Ja podkreślałem, że mając na uwadze bezpieczeństwo Polski – to bezpośrednie bezpieczeństwo Polski, a także wschodniej granicy Sojuszu, a więc i naszej wschodniej granicy, to jest oczywiście dla nas bardzo ważne, ale my jako członek NATO jesteśmy absolutnie zwolennikiem tego, że Sojusz musi rozprzestrzeniać bezpieczeństwo na zasadzie 360 stopni. To znaczy wszędzie wokół tam, gdzie ono jest potrzebne, aby zabezpieczyć państwa Sojuszu i przede wszystkim ich obywateli – powiedział Andrzej Duda.

Minister Antoni Macierewicz w swoim wystąpieniu także poruszył kwestię wejścia NATO do koalicji antyterrorystycznej.

– To była decyzja, która była przygotowywana bardzo długo. Były bardzo trudne dyskusje na ten temat i – jak wiadomo – do ostatniego momentu nie było jasne, jakie decyzje zapadną. Rozstrzygające tutaj było przemówienie pana prezydenta Macrona – wskazywał szef MON.

Prezydent Francji Emanuel Macron w swoim przemówieniu zadeklarował solidarność swojego kraju w tej sprawie. Minister Macierewicz poinformował, że w ramach udziału w koalicji przeciw tzw. Państwu Islamskiemu Polska przedstawiła propozycję udziału – w charakterze państwa wiodącego – w misji szkolenia irackich techników, którzy będą remontowali i modernizowali sprzęt porosyjski.

Podczas spotkania państw NATO prezydent Andrzej Duda odbył rozmowy dwustronne z premier Wielkiej Brytanii Theresą May, prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i z prezydentem Rumunii Klausem Johannisem. W kuluarach szczytu Duda rozmawiał także m.in. z prezydentem USA Donaldem Trumpem oraz kanclerz Niemiec Angelą Merkel.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl