fot. pl.wikipedia.org

Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Na Jasnej Górze odbędą się główne uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Wezmą w nich udział przedstawiciele Episkopatu Polski i parlamentu oraz liczni pielgrzymi.

Centralnym punktem uroczystości będzie suma pontyfikalna pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego ks. abp. Salvatore Pennacchio. Transmisję przeprowadzą Radio Maryja i TV Trwam. Początek o godz. 11.00.

Uroczystość Wniebowzięcia NMP to jedno z najstarszych świąt maryjnych w Kościele Katolickim. Ks. bp Leon Dubrawski z Ukrainy podkreśla, że nigdy nie zostanie zwyciężony żaden naród, który czci Matkę Bożą.

– Bo za Nim stoi Najświętsza Maryja Panna. Miłości, dobroci, uczciwości i opieki Matki Bożej nie da się zwyciężyć. Na przestrzeni lat widzimy jak Matka Boża cały czas opiekuje się swoim ludem, a zwłaszcza swoimi wybranymi dziećmi, które Jej Syn zbawił. Ona opiekuje się i wyprasza u swego Syna, ogrom łask Bożych, które szczególnie widzimy w Polsce – mówił ks. bp Leon Dubrawski.

Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w polskiej tradycji nazywana jest też świętem Matki Bożej Zielnej. Tego dnia podczas nabożeństw święci się kwiaty i zioła, modląc się o błogosławieństwo dla pól i plonów.

RIRM

drukuj