[TYLKO U NAS] P. Uściński: Mam nadzieję, że Polska będzie w stanie przekazać prawdę światu

Niektórzy ludzie nieświadomie biorą taki obraz Polski. Boją się do Polski przyjechać, bo myślą, że kiedy wysiądą z  samolotu zostaną napadnięci. To jest przecież nieprawda. Musimy nakłonić tych ludzi do refleksji. Mam nadzieję, że Polska będzie w stanie przekazać prawdę światu – powiedział w rozmowie z reporterem TV Trwam Szymonem Kozupą poseł PiS Piotr Uściński. Odniósł się w ten sposób do narracji o naszym kraju m.in. w środowisku żydowskim.

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o IPN. By rozwiać wszelkie wątpliwości co do słuszności swojej decyzji skierował ją w trybie następczym do Trybunału Konstytucyjnego.

– Myślę, że nie ma w Polsce problemu z antysemityzmem. Polska jest jednym z najbardziej przychylnym Żydom narodów. O ile pani Angela Merkel podkreśla, że w Niemczech potrzebna jest ochrona dla synagog, potrzebna jest ochrona dla osób przemieszczających się, ubranych w tradycyjne stroje żydowskie, o tyle w Polsce mogą swobodnie się poruszać. Problem występuje szczególnie w krajach, w których przyjęto wielu imigrantów. Na świecie narosły pogłoski o rzekomym antysemityzmie Polaków. Myślę, że to jest ten moment w historii, w którym możemy zawalczyć o nasze dobre imię – podkreślił poseł Piotr Uściński.

Parlamentarzysta zaznaczył, że skierowanie nowelizacji ustawy o IPN przez prezydenta w trybie następczym do rozpatrzenia przez Trybunał Konstytucyjny to gest otwartości na Zachód.

– De facto w tej ustawie nie ma żadnego zapisu, do którego mogłyby przyczepić się środowiska amerykańskie i żydowskie. Była przecież konsultowana przez prezydenta i przez nas wcześniej. Z tych konsultacji wynikają zapisy, że można w sposób artystyczny i naukowy prowadzić wszelkie badania i na możliwe sposoby mówić o rzekomym antysemityzmie Polaków. Chcemy, żeby nie można było wprost oskarżać Polaków o Holocaust itd. – dodał.

Ustawa ma na celu zmianę obrazu Polski i ochronę godności narodu. Jest odpowiedzią na nasilające się w ostatnim czasie kłamstwa historyczne i niesłuszne oskarżenia o udział Polaków w Holocauście.

– Niektórzy ludzie nieświadomie biorą taki obraz Polski. Boją się do Polski przyjechać, bo myślą, że kiedy wysiądą z  samolotu zostaną napadnięci. To jest przecież nieprawda. Musimy nakłonić tych ludzi do refleksji. Mam nadzieję, że Polska będzie w stanie przekazać światu prawdę – zaznaczył poseł PiS.

RIRM

drukuj