fot. PAP/EPA

„The Telegraph”: Organizacja drugiego referendum ws. wyjścia Wlk. Brytanii z UE wymagałby ok. 14 miesięcy

Organizacja drugiego referendum ws. wyjścia Wlk. Brytanii z Unii Europejskiej wymagałby około 14 miesięcy przygotowań – wynika z wewnętrznej notatki brytyjskiego rządu. Do dokumentu dotarł dziennik „The Telegraph”.

Opozycja kwestionuje szacunki, które wczoraj jednostronicowy dokument został przekazany wczoraj posłom, którzy przyjęli zaproszenie premier Theresy May do udziału w ponadpartyjnych konsultacjach. Mają one dotyczyć zmian w proponowanej umowie ws. Brexitu. Według analizy, powtórzenie plebiscytu wymaga przygotowania nowej ustawy zapewniającej ramy prawne dla głosowania. Następnie jej przegłosowania przez obie izby brytyjskiego parlamentu, co może potrwać do 7 miesięcy. Konieczne jest także zagwarantowanie 12 tygodni na testowanie pytania, które miałoby znaleźć się na karcie wyborczej.

W tej sytuacji – jak ocenił politolog, prof. Robert Alberski – sytuacja brytyjskiej premier jest skomplikowana.

W tym momencie pozycja premiera jest bardzo słaba. Jeśli premier May mówi o tym, że będzie dalej negocjować z UE, to pojawia się pytane: Jeżeli ona negocjowała przez 2,5 roku i efekty tej pracy zostały praktycznie przekreślone, to jakim cudem w ciągu tych 70 dni uda się od początku wynegocjować nowe porozumienie? Być może premier May liczy na to, że do tego porozumienia, które upadło, wprowadzi się jakieś kosmetyczne poprawki, które dadzą pretekst do tego, żeby głosować nad tym jeszcze raz. Tak naprawdę ta proporcja głosów wydaje się na tyle niekorzystna, że trudno sobie wyobrazić, że jakiś ledwo podretuszowany traktat uzyska większość w Izbie Gmin – powiedział prof. Alberski.

Rzecznik premier May podkreślił, że te dane mają jedynie charakter informacyjny i miały dać posłom wyobrażenie na temat konsekwencji.

Izba Gmin zagłosowała we wtorek wieczorem przeciwko proponowanemu przez rząd Theresy May projektowi umowy wyjścia Wlk. Brytanii z UE. W razie braku większości dla umowy proponowanej przez May lub jakiegokolwiek alternatywnego rozwiązania Wlk. Brytania, na mocy art. 50 traktatu UE, automatycznie opuści UE bez umowy o północy z 29 na 30 marca.

RIRM

drukuj