Spotkanie premierów państw Grupy Wyszehradzkiej

W Warszawie dojdzie dziś do spotkania premierów państw Grupy Wyszehradzkiej. Spotkanie ma dotyczyć funkcjonowania Unii Europejskiej oraz jej przyszłości a także jakości żywności produkowanej i dystrybuowanej na terenie Europy środkowo-wschodniej.

Beata Szydło, Bohusłav Sobotka, Victor Orban i Robert Fico rozpoczną rozmowy o godzinie 09:30. To ważne spotkanie przed zaplanowanym na przyszły tydzień szczytem Rady Europejskiej. Wśród tematów znajdzie się na pewno również szczyt jubileuszowy w Rzymie z okazji 60. rocznicy podpisania traktatów rzymskich, do którego dojdzie 25 marca. Spotkanie ma być dobrą okazją do wypracowania wstępnych ustaleń w bieżących kwestiach związanych z funkcjonowaniem Unii Europejskiej, zwłaszcza po planowanym opuszczeniu wspólnoty przez Wielką Brytanię.

– W trakcie tego szczytu zostanie poruszona kwestia jakości żywności w Europie środkowo- wschodniej. Z inicjatywy naszych partnerów ten temat na pewno stanie na agendzie – informuje Rafał Bochenek, rzecznik premier Beaty Szydło.

Spotkanie premierów państw Grupy Wyszehradzkiej odbywa się także tuż przed wyborem przewodniczącego Rady Europejskiej na okres od 1 czerwca bieżącego roku do końca listopada 2019 roku. Chęć pozostania na stanowisku zasygnalizował Donald Tusk. Jednak po publikacji brytyjskiego dziennika Financial Times o możliwości kandydowania eurodeputowanego PO Jacka Saryusza-Wolskiego, na polskiej scenie politycznej rozpoczęła się gorąca dyskusja.

– Decydujący głos ma tutaj Republika Federalna Niemiec. O ile Donald Tusk z Angelą Merkel mają dobre relacje, to nie wiem, czy tak samo jest z panem Saryuszem- Wolskim i panią Merkel. Raczej nie za bardzo, to znaczy, Wolski wszedł parę razy w konflikt ze stanowiskiem niemieckim – podkreśla dr Mirosław Habowski.

Grupa Wyszehradzka, choć jest nieformalną formą współpracą czterech państw, może mieć znaczący wpływ na dalszy kształt nie tylko Rady Europejskiej, ale i całej Unii.

TV Trwam News/RIRM

drukuj