SOK: Przestępczość na kolei znacząco spadła

Przestępczość na kolei znacząco spadła – poinformował rzecznik prasowy Straży Ochrony Kolei Marcin Żywiołek. Jego zdaniem wpływ na poprawę bezpieczeństwa na kolei ma specjalistyczny sprzęt i nowoczesne technologie, jakimi dysponuje SOK.

Straż Ochrony Kolei do walki z przestępczością na terenach kolejowych wykorzystuje m.in. fotopułapki, noktowizory, wyszkolone psy i samochody terenowe, a także mobilne centrum monitoringu. Jak zaznacza SOK, funkcjonariusze tej formacji patrolują tereny kolejowe oraz współpracują z policją i strażą miejską.

„Ich działania przynoszą realne efekty. Przykładem może być niedawna akcja Grupy Operacyjno-Interwencyjnej Straży Ochrony Kolei, dzięki której w pociągu relacji Szczecin – Przemyśl szajka kieszonkowców wpadła na gorącym uczynku” – ocenia Marcin Żywiołek w przesłanym PAP komunikacie.

Z danych przekazanych przez SOK wynika, że od początku roku do końca października na terenach kolejowych doszło do 6873 zdarzeń, co – jak zaznaczono – stanowi liczbę o ponad 8,5 proc. mniejszą niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Większość z tych zdarzeń to przestępstwa i wykroczenia o charakterze chuligańskim jak: graffiti, zakłócanie ładu i porządku, bójki i wandalizm.

Rzecznik wyjaśnia, że poprawa bezpieczeństwa ma związek m.in. z rozwojem formacji, wzrostem poziomu wyszkolenia i tym, że SOK dysponuje obecnie siłami i środkami, które są „adekwatne do dzisiejszych zagrożeń”.

Marcin Żywiołek w przesłanym komunikacie przekazał, że w województwie śląskim „w porównaniu z 2007 rokiem, w 2017 spadła liczba przestępstw kolejowych z 6141 do 2270. Trzykrotnie zmniejszyła się liczba kradzieży węgla, koksu czy miału z pociągów towarowych”. Spadła także liczba kradzieży kieszonkowych – z 218 w 2007 do 52 w roku 2017.

Przestępcy najczęściej kradli elementy sieci trakcyjnej i urządzeń sterowania ruchem kolejowym. Jak wskazano – 10 lat temu takich kradzieży zanotowano 1440, zaś w minionym roku – 367. W tym roku doszło natomiast do 1578 wykroczeń i przestępstw na śląskiej kolei. To o 316 przypadków mniej w porównaniu z tym samym okresem poprzedniego roku.

„Z roku na rok rejestrujemy znaczny spadek kradzieży czy wybryków chuligańskich. W tym roku wykryliśmy 538 zdarzeń (w 2017 roku – 590), skontrolowaliśmy 1395 skupów złomu (1326 w 2017) i nałożyliśmy 3224 mandaty (3258 w 2017) na łączną kwotę ponad 206 tysięcy złotych. Mamy lepszą organizację pracy i psy służbowe, także nowoczesny i specjalistyczny sprzęt, do tego by realizować nasze codzienne zadania” – mówi cytowany w komunikacie komendant regionalny SOK w Katowicach Dariusz Bitniok.

Według SOK największą zmorą przestępców na kolei jest mobilne centrum monitoringu, czyli auto wyposażone w radiostacje i kamery filmujące, także nocą. Sokiści dysponują także noktowizorami oraz fotopułapkami, które reagują na ruch, robiąc zdjęcia.

„W służbie dużą rolę odgrywają też wyszkolone psy służbowe, które towarzyszą sokistom w ich codziennej pracy. Funkcjonariusze SOK biorą udział w szkoleniach na strzelnicy, ćwiczeniach sportowych, mają także ukończone kursy technik i taktyk interwencyjnych oraz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej” – informuje SOK.

Zagrożenia na obszarach kolejowych można zgłaszać na całodobowy numer telefonu SOK: 22-474-00-00.

PAP/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl