fot. flickr.com

Rząd chce rozszerzyć możliwość nieodpłatnej pracy dla więźniów

Rząd na rozpoczynającym się dziś posiedzeniu rozpatrzy projekt nowelizacji kodeksu karnego wykonawczego dotyczący zwiększenia zatrudnienia wśród osadzonych.

Zmiana rozszerza możliwość nieodpłatnej pracy więźniów na rzecz samorządów. Dotyczy to także spółek prawa handlowego z wyłącznym udziałem Skarbu Państwa, gminy, powiatu lub województwa.

Propozycje przygotowało Ministerstwo Sprawiedliwości.

W ocenie posła Stanisława Piotrowicza, przewodniczącego sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, proponowane zmiany w sprawie osadzonych są zasadne z kilku względów.

– Tak z punktu widzenia społecznego, jak i również w tym wymiarze czysto ludzkim, ale także ze względu na wymiar społeczny winni też przyczyniać się do kosztów swojego utrzymania. Pamiętamy przecież, że utrzymanie skazanego było o wiele droższe niż dieta żołnierza (ten – ku chwale ojczyzny, a ten – za karę). Jeżeli ktoś odbywa karę, to również powinien przyczyniać się do swojego utrzymania – podkreśla poseł Stanisław Piotrowicz.

Rada Ministrów ma także zająć się projektem uchwały w sprawie ustanowienia „Programu otwierania danych publicznych”.

Program ten ma służyć poprawie standardów otwierania danych publicznych oraz ich jakości, które będą miały wpływ na jak najszersze ponowne wykorzystywanie.

RIRM

drukuj