fot. wikipedia

Prokuratura zajmie się sprawą sprzedaży koszulek z wizerunkiem Stalina

Prokuratura przyjrzy się sprawie sprzedaży koszulek z wizerunkiem Stalina – poinformował rzecznik Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie dr Jerzy Bukowski.  Kombatanci mówią, że sprzedaż przedmiotów propagujących komunizm, nazizm czy faszyzm to łamanie prawa.

– Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie miesiąc temu domagało się od ministra sprawiedliwości Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobry, aby w obronie narodowych imponderabiliów i zgodnie z Konstytucją oraz z Kodeksem karnym rozpocząć postępowanie w tej sprawie. I w tej chwili się dowiadujemy, że jedna z prokuratur rejonowych otrzymała tę sprawę do zastanowienia się. Nie wiem jeszcze, czy będzie wszczęte postępowanie czy też nie. Ale już z pierwszej informacji, jakie padają ze strony sklepu, a raczej jego właścicieli, są takie, że oni sami się przyjrzą temu, co sprzedają – mówi dr Jerzy Bukowski.

Nie możemy dopuścić do sprzedaży w Polsce gadżetów, które propagują komunizm, nazizm czy faszyzm – dodaje rzecznik.

– Nam nie chodzi o to, żeby kogoś ścigać karnie, żeby kogoś zamykać do więzienia. Nam chodzi o to, aby nagłaśniając tego typu skandaliczne przypadki pokazać, że nie ma w Polsce miejsca na publiczne propagowanie symboli ludobójczych ideologii. Obojętne czy chodzi o komunizm, nazizm czy faszyzm – zaznaczył.

Resort sprawiedliwości zapewniał wcześniej, że planuje uściślić przepisy tak, aby sprzedaż przedmiotów, które propagują ustroje totalitarne, była karana. Ministerstwo chce także wprowadzić karalność za rozprowadzanie materiałów z taką symboliką.

TV Trwam News/RIRM

drukuj