PAP/Darek Delmanowicz

Prezydent A. Duda: Polscy przedsiębiorcy są zadowoleni z obecnej sytuacji gospodarczej

Polscy przedsiębiorcy są zadowoleni z obecnej sytuacji gospodarczej; wielkim oczekiwaniem jest to, aby Polska stała się mocniejsza kapitałowo – powiedział prezydent Andrzej Duda, inaugurując w Jasionce (woj. podkarpackie) III edycję Kongresu 590. Dodał, że przedsiębiorcy dobrze oceniają ustawę o Pracowniczych Planach Kapitałowych.

Blisko sześć tysięcy osób ma wziąć udział w III edycji Kongresu 590, który dzisiaj rozpoczyna się w Jasionce k. Rzeszowa i będzie trwał przez dwa dni. Wydarzenie odbywa się pod patronatem prezydenta.

„Mamy naszą Strategię Odpowiedzialnego Rozwoju. Mamy w związku z tym realizowanych w tej chwili wiele programów. Jak można ten rozwój do tej pory ocenić? Myślę, że dobrze. A dzisiaj miałem możliwość usłyszeć, że nawet bardzo dobrze. Spotkałem się przed chwilą z przedstawicielami polskich przedsiębiorców, tzw. aniołami biznesu. I zapytałem o tę ocenę w stosunkowo wąskim gronie, więc każdy mógł się wypowiedzieć i każdy mógł szczerze powiedzieć, co sądzi na temat obecnej sytuacji” – mówił prezydent.

Jak tłumaczył, „z niejaką satysfakcją usłyszałem, że generalnie nasi przedsiębiorcy są zadowoleni z tego, jaka jest w tej chwili sytuacja gospodarcza”, że ich przedsiębiorstwa rozwinęły się w ostatnim roku, zarówno jeśli chodzi o miejsca pracy, jak i w kwestii inwestycji i dochodów.

„Oczywiście dyskutowaliśmy także o przyszłości. Dyskutowaliśmy o tym, czego spodziewamy się i czego oczekujemy. Na pewno tym wielkim oczekiwaniem jest to, żeby Polska stała się mocniejsza kapitałowo. To jest coś, czego nam od samego początku brakuje” – wskazywał prezydent.

Prezydent zadał pytanie swoim rozmówcom, jak oceniają ustawę o Pracowniczych Planach Kapitałowych, która jest na jego biurku i czeka na podpis prezydenta.

„Zapytałem, co państwo na temat tej ustawy sądzą, jakie jest ich zdanie, bo dla mnie to jest ostatni akord przed podjęciem w tej sprawie decyzji, na co czas mam do poniedziałku, do 19 listopada. I usłyszałem, że ta ocena jest pozytywna, że ta ustawa jest potrzebna. Oczywiście państwo prezesi, przedsiębiorcy zdają sobie sprawę z tego, że ona będzie wywoływała dla pracodawców pewne obciążenie. Jednak wierzą również w to, że dzięki korzystnym rozwiązaniom, jakie są tam dla pracowników (…) faktycznie będzie możliwość stworzenia silnych instrumentów kapitałowych i w związku z tym stworzenia także swoistego koła zamachowego dla polskiej gospodarki, co pozytywnie wpłynie w przyszłości na jej funkcjonowanie” – powiedział.

Prezydent podkreślił, że Kongres 590 ma wymiar szczególny, ponieważ odbywa się w roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Dodał, że biorą w nim udział przedstawiciele polskich przedsiębiorstw, władz państwowych, które odpowiadają za rozwój przedsiębiorczości, nauki, badań i z sektora edukacji.

PAP/RIRM/TV Trwam News

drukuj