fot. twitter.com/PremierRP

Premier Polski przekazał „białą księgę” przewodniczącemu KE

Premier Mateusz Morawiecki przekazał przewodniczącemu Komisji Europejskiej tzw. białą księgę dot. reformy wymiaru sprawiedliwości w Polsce. Dokument trafi też do wszystkich krajów członkowskich Unii Europejskiej.

 

Spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z przewodniczącymi Komisji Europejskiej Jean Claud Junckerem i Fransem Timmermansem to kolejny krok w kierunku załagodzenia sporu o reformę polskiego sądownictwa.

 

W tej sprawie powstał specjalny dokument.

 

– Miałem dzisiaj okazję zaprezentować panu przewodniczącemu Junckerowi i wiceprzewodniczącemu Timmermansowi naszą „białą księgę” – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

 

I to właśnie „biała księga” ma przekonać Komisję Europejską do reformy polskiego sądownictwa. Zawiera ona pełne uzasadnienie wprowadzonych zmian.

 

– Wszelkie wyrywkowe, wycinkowe, cząstkowe informacje są niepełne i nie pozwalają sobie wypracować całkowitego obrazu, dlaczego te zmiany były konieczne – zaznaczył szef rządu.

 

Spór z Komisją Europejską o reformę Sądu Najwyższego i Krajową Radę Sądownictwa trwa od wielu miesięcy.

 

– Chcę też obniżyć trochę emocje, które wokół reformy wymiaru sprawiedliwości były obecne przez ostatnie miesiące, kwartały. Myślę, że to się udaje – ocenił Prezes Rady Ministrów.

 

Poprawę stosunków z Polską zauważył tydzień temu sam wiceprzewodniczący Komisji Frans Timmermans. Dialog za pomocą „białej księgi” polski rząd podejmie także z państwami członkowskimi Unii Europejskiej.

 

– Ten dokument będziemy również rozsyłać, już rozesłaliśmy do stolic wszystkich, będziemy rozsyłać do wszystkich eurodeputowanych, bo chciałbym, żeby wszyscy mogli zapoznać się ze specyfiką polskiego wymiaru sprawiedliwości, skoro stał się tak głośny w Europie – mówił Mateusz Morawiecki.

 

Bardzo prawdopodobne więc, że w przypadku dyskusji na forum Rady Europejskiej nad sankcjami wobec Polski nie będzie wymaganej większości. Tym bardziej, że podobne rozwiązania w sądownictwie mają inne kraje Europy.

 

– Nie będę wszystkich przykładów wymieniał, ale bardzo charakterystyczny jest KRS, jest to niemal kopia rozwiązań hiszpańskich – zwrócił uwagę polski premier.

 

Polski rząd zrobił krok do przodu. Teraz kolej na Komisję Europejską.

 

– To, czego my teraz oczekujemy, to bardzo głęboka, merytoryczna, poważna analiza tego dokumentu, tak, jak my bardzo poważnie i merytorycznie podeszliśmy do tego zestawu rekomendacji ujętych w rekomendacji czwartej Komisji Europejskiej – powiedział Prezes Rady Ministrów.

 

Rząd Polski oprócz „białej księgi” wyśle do Komisji Europejskiej także formalną odpowiedź na przedstawione rekomendacje. Analiza „białej księgi” ze strony Komisji powinna pojawić się w ciągu kilku najbliższych tygodni.

 

Jutro premier Mateusz Morawiecki spotka się na Litwie z premierami państw bałtyckich. To okazja nie tylko do zawiązania współpracy, ale także szansa, by w sporze z Komisją Europejską przekonać pozostałych członków Unii do polskiego stanowiska.

 

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj