fot. PAP/Radek Pietruszka

Polsko-włoska współpraca przed wyborami do Parlamentu Europejskiego

Ruszyły rozmowy na temat przyszłej współpracy w nowym Parlamencie Europejskim pomiędzy włoską prawicową Ligą Północną a Prawem i Sprawiedliwością. Z wizytą w Warszawie przebywał w środę Matteo Salvini, wicepremier Włoch i szef Ligi.

Matteo Salvini to lider prawicowej partii Liga Północna, która cieszy się we Włoszech 30-procentowym poparciem. Od połowy ubiegłego roku to także wicepremier i minister spraw wewnętrznych w rządzie Giuseppe Contego.

Przy stole zasiedli w środę m.in. wicemarszałek Senatu Adam Bielan, pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego Anna Maria Anders oraz europosłowie PiS: Tomasz Poręba i Ryszard Legutko. To było dobre spotkanie – powiedział włoski wicepremier Matteo Salvini.

– Rozmawialiśmy na temat Europy przyszłości, na temat tego, jak nadać sens marzeniu europejskiemu, które zostało stłamszone przez biurokrację w ostatnich latach – wskazał włoski polityk.

Rozmowy dotyczyły współpracy w ramach europarlamentu, gdyż pozycja Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w PE słabnie. Opozycja sugeruje, że rozmowy są początkiem destrukcji Unii Europejskiej.

– Dzisiaj na ulicy Nowogrodzkiej w Warszawie zostanie zawarty nowy układ: Salvini-Kaczyński, którego celem jest zmiana modelu sprawowania władzy, zmiana obecnego układu sił, zmiana obecnego modelu Unii Europejskiej – powiedział Sławomir Nitras z PO.

Takie rozmowy to norma przed wyborami – zauważył wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański. Celem każdej partii jest wzmocnienie swojej pozycji. 

– Tworzenie grup politycznych nie służy temu, aby mówić głosem cudzym, ale służy temu, żeby mówić głośno głosem własnym – podkreślił Konrad Szymański.

Matteo Salvini mówił o konieczności powstania osi włosko-polskiej. Prof. Stefan Bielański zaznaczył, że polityk ma również wielu przeciwników, gdyż optuje za umacnianiem współpracy z Rosją, a nie z Unią Europejską.

– Pozycja Matteo Salviniego to jest pozycja znacząca. To polityk, który ma wiele do powiedzenia w samych Włoszech, ale i sporo w Europie. Jest na pewno często na kursie kolizyjnym z Brukselą, z establishmentem unijnym – ocenił profesor.

Jak dodaje dr Małgorzata Soja, Polskę i Włochy łączą wspólne stanowiska w sprawie emigracji czy konieczności reformy Unii. 

– Na pewno rzeczą wspólną jest krytyka dyktatu francusko-niemieckiego w UE – oznajmiła politolog z Uniwersytet im. Jana Długosza w Częstochowie.

Wspólna koalicja Prawa i Sprawiedliwości oraz Ligi Północnej zmieniłaby wizerunek Unii Europejskiej – mówił politolog dr Krzysztof Sławski.

– Zmiana w Parlamencie Europejskim, zmiana KE na ugrupowania, które są bardzo blisko ludzi, które dbają o interes narodowy, to jest wywrócenie polityki brukselskiej, biurokratycznej do góry nogami, dlatego lewicy, liberałom bardzo jest nie na rękę taka postawa – wskazał dr Sławski.

Z Matteo Salvinim spotkali się także premier Mateusz Morawiecki oraz minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński. W rozmowie poruszane były tematy dotyczące polityki migracyjnej.

– Polska i Włochy zgadzają się, że w kontekście działań poza Unią Europejską należy wzmocnić ochronę granicy zewnętrznej Wspólnoty i pogłębić współpracę z państwami tranzytu. To wzmocni naszym zdaniem zdolność tych krajów do zarządzenia migracją, skutecznej ochrony granic – podkreślił minister Joachim Brudziński.

Współpraca ma dotyczyć działań policji oraz wspólnego upamiętniania miejsc pamięci historycznej. Rozwijana będzie współpraca gospodarcza – zaznaczył wicepremier Włoch.

– Będziemy pracowali nad tym, aby włoskie firmy dalej wspaniale współpracowały z Polską. W Polsce przez lata funkcjonowała oś francusko-niemiecka, dlatego my zmierzamy do nowej równowagi i w tym kontekście Polska i Włochy będą bohaterami tej nowej wiosny europejskiej – wskazał Matteo Salvini.

Polsce wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 26 maja.

TV Trwam News/RIRM

drukuj