fot. flickr

„Rzeczpospolita”: Lewiatan skarży do Trybunału zakaz handlu w niedzielę

Ustawodawca nie przyłożył się do przepisów, więc pełno w nich niejasności – uważają przedsiębiorcy – czytamy w dzisiejszym wydaniu „Rzeczpospolitej”.

W przesłanym do Trybunału Konstytucyjnego wniosku o kontrolę ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta oraz w niektóre inne dni Konfederacja Lewiatan twierdzi, że nowe przepisy zawierają niedające się usunąć wątpliwości interpretacyjne. Narusza to, zdaniem przedsiębiorców, zasadę zaufania do państwa i stanowionego przez nie prawa – czytamy w artykule.

Gazeta informuje, że zarzutów we wniosku do Trybunału Konstytucyjnego jest jednak znacznie więcej. Z informacji, do których dotarła „Rzeczpospolita” wynika, że zdaniem Lewiatana zaskarżona ustawa tworzy dwie grupy podmiotów – objętych i nieobjętych zakazem, a to różnicuje zatrudnionych w nich pracowników. Pozostawia jednym pełną swobodę wykonywania pracy w określone dni, dla innych ograniczoną. Zdaniem Konfederacji Lewiatan narusza to wiele konstytucyjnych zasad, m.in. ochrony pracy, wolności wykonywania pracy, równości wobec prawa oraz proporcjonalności.

„Nie zgadzam się z tymi zarzutami, bo gorąca dyskusja nad tymi przepisami trwała w Sejmie przez prawie półtora roku” – komentuje w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Janusz Śniadek, sejmowy sprawozdawca obywatelskiego projektu zmian ograniczających niedzielny handel.

Zdaniem byłego szefa NSZZ „Solidarność”, który przygotował projekt, skarga do TK to wyraz anty-rodzinnego i anty-pracowniczego podejścia przedsiębiorców do wprowadzanych ograniczeń w pracy w handlu w niedziele i święta, który – jak wynika z sondaży – polskie społeczeństwo zaakceptowało.

PAP/RIRM

drukuj